Plemena ohařů

Ohaři jsou jedni z nejinteligentnějších psů. Jsou to oddaní a věrní přátelé, kteří chrání svého pána. Jsou velmi přátelští a bystří. Hodí se i do bytu a ideálně pro rodinu s dětmi.

Milý inteligentní a vnímavý. Tak by se ve stručnosti několika slovy dal charakterizovat kterýkoli ohař. Dalšími typickými vlastnostmi jsou** pracovitost**, snadná ovladatelnost. Ohaři jsou neagresivní, přátelští a naprosto oddaní. Lehce se učí povelům, a pokud se jim chovatel věnuje, mnohokrát mu jeho péči vrátí. Jsou to nenároční psi, kteří se mohou chovat i v bytě. Nutno však nezanedbat běžnou starost o tohoto domácího mazlíčka, vyvenčit ho ráno a večer s ním zajít na důležitou procházku, která by měla zahrnovat i nějaké to aportování, povely a samozřejmě odměny za dobře provedený povel.

Ohař – kompletní zdraví pro vás

Tím, že jsou ohaři takoví, jací jsou, má hned** několik výhod**. Protože je to pes nenáročný, jak už bylo uvedeno – můžete jej chovat i v bytě a to i za předpoklad, že jste zaměstnaní. Večer, když s pejskem vyjdete na procházku, uděláte si zdravotní procházku i pro sebe. Navíc je to velký pes, takže venčení by mělo trvat minimálně hodinu. Pokud zajdete někde** do parku**, volné přírody, kde se pes může proběhnout, pročistíte si hlavu i vy od běžných starostí a určitě vám na čerstvém vzduchu bude lépe. A poté, co uvidíte svého čtyřnohého věrného kamaráda, jak se k vám poslušně a radostně vrací, zapomenete na problémy, které trápí vaši duši.

Ohaři se hravě učí povelům, když začnete se cvičením hned od štěněcího věku, nebudete se muset trápit s výchovou a jak pro vás, tak pro vašeho psa bude poslušnost na povel samozřejmostí.

Plemena ohařů

Protože jednotlivých plemen ohařů je spousta, rozdělují se ještě na dlouhosrsté, krátkosrsté, hrubosrsté a ohaře britských ostrovů. V běžném životě se nejčastěji setkáme s ohaři krátkosrstými a to německým, maďarským a výmarským. Dále je pak k vidění německý dlouhosrstý ohař a český fousek. Protože se tyto plemena u nás běžně vyskytují, budeme se jim dále více věnovat. Pro přehled uvádíme všechna plemena ohařů.

Krátkosrstí ohaři

Německý ohař krátkosrstý, Německý ohař drátosrstý, Německý ohař ostnosrstý, Výmarský ohař, Maďarský ohař krátkosrstý, Maďarský ohař drátosrstý, Maďarský ohař hladkosrstý, Ariegský ohař, Auvergneský ohař, Burbonský ohař, Italský ohař, Dupuyův krátkosrstý ohař, Burgoský perdiquero, Francouzský ohař gaskoňského typu, Francouzský ohař pyrenejského typu, Portugalský perdiguero, Saint-Germainský ohař, Starodánský ohař, Pudlpointr.

Dlouhosrstí ohaři

Bretaňský ohař, Drentsche koroptvář, Francouzský dlouhosrstý ohař, Malý münsterlandský ohař, Modrý pikardský ohař, Německý ohař dlouhosrstý, Ohař z Pont-Audemer, Pikardský ohař, Pont-Odemerský ohař, Stabyhoun (fríský ohař), Velký münsterlandský ohař.

Hrubosrstí ohaři

Český fousek, Slovenský ohař hrubosrstý, Spinone, Italský spinone, Korthalsův grifon.

Ohaři britských ostrovů

Anglický setr, Irský setr, Irský červenobílý setr, Gordonsetr, Pointer

Německý krátkosrstý ohař

Nádherný pes, ukázkový představitel ohařů. Pevná hlava s** protáhlou tlamou, dlouhé, oválné uši,** které visí, dávají psovi jistou důstojnost. Tělo štíhlé, dlouhé nohy, krátký ocas. Srst je, jak už název prozradil, krátká a hustá. Zbarvení srsti je hnědé, často s výskytem bílých skvrn. Pokud vám na zbarvení záleží, a pořizujete si štěně, zjistěte si oba rodiče psa. Někteří jsou až téměř bílí, jiní mají třeba jen jednu bílou skvrnku. Výška v kohoutku je u psů okolo 64 cm, u fen zhruba 60 cm. Dospělý pes váží asi třicet kilogramů. Německý krátkosrstý ohař je často užíván jako lovecký pes, na lov drobné zvěře, jako jsou zajíci, bažanti, nebo divoké kachny.

Povaha ohařů

Tento pes, a vlastně každý ohař, je velice zodpovědný a pracovitý. Proto je vhodný jako pes lovecký. Pokud dostane povel k práci, je schopen přemýšlet sám, vyvarovat se potíží a kořist ulovit velice zodpovědně. Ohař je výborný obranář, ochranář a hlídač. Pokud jej máte u domu, nehrozí, že se k vám někdo dostane. A pokud si vaše děti přivedou kamarády, můžete být také bez obav. Je milý a přátelský. Ohaři jsou vůbec klidní společníci a vycítí, kdy a co jejich pán potřebuje. Tito psi jsou a patří mezi nejinteligentnější psi.

Maďarský krátkosrstý ohař

Každému zdravému jedinci musí být jasné, že Maďarský ohař pochází z Maďarska. Respektive byl v této východoevropské zemi vyšlechtěn. Stavba těla je totožná s Německým krátkosrstým ohařem, jde tedy o štíhlé, středně vysoké tělo s jistou noblesou. Rozdíl mezi nimi je zejména v barvě srsti. Ta je červená, rezavá až zlatá.

Výmarský krátkosrstý ohař

Sametová srst, velice ohromujícího vzhledu zaujme každého, kdo tohoto psa potká. Vypadá také tak trochu jako z plyše a to vše nutí si psa alespoň lehce pohladit. Definice této barvy je stříbřitá, hnědá, šedá až béžová, mírně krémová. Výmarský ohař byl vyšlechtěn, jako většina ohařů, v Německu a současně jde o jedno z nejstarších plemen, na tomto území vyšlechtěných. Historické prameny dokazují, že výmarský ohař byl již běžným psem někdy v 17. století, což dokazují zejména dobové obrazy. Jistou raritou může být také fakt, že v polovině minulého století bylo plemeno výmarského ohaře převezeno do USA, kde nyní zajímá často místo služebního, policejního psa.

Německý dlouhosrstý ohař

Komu vyhovují spíše dlouhosrstí psi, jistě ho zaujme německý dlouhosrstý ohař. Nevýhodou tohoto plemene je, že** pelichá**, nicméně je potřeba si uvědomit, že nějaký ten chloupek z každého psa někdy upadne. V tomto ohledu je dosti podobný zlatému retrívrovi, alespoň co se vzhledu týče. Srst ohaře však není tak hustá, nebo spíše tak dlouhá po celém povrchu. Delší se vyskytuje na uších, po stranách hlavy, a ze spodní části trupu. Obecně se dá definovat, že jde o místa, kde je kůže citlivější.

Český fousek

Když uvidíte typického českého fouska, napadne vás, že jde o běžného ohaře, kterému poněkud narostla srst, zejména v oblasti čenichu, odtud tudíž pochází název – fousek. Velikostí, a celkově tak vzhledově i povahou je to** typický ohař**. Klidný, inteligentní a vnímavý. Je to dobrý společník, výtečný přítel a oddaný lovec, který na slovo poslouchá svého pána. Jedná se o českého loveckého psa, který byl chován již za dob císaře Karla IV., následně i za Rakouska-Uherska, poté byl jeho chov poněkud omezen a zase se vrátil na výsluní až po válce.

Anglický setr

Nejsilnější zástupce anglické větve ohařů je setr. Pokud porovnáme jiné ohaře, je setr nejchlupatější, respektive s nejdelšími chlupy na těle. Jakoby setr měl svetr. Trochu legrační, ale dobře zapamatovatelné a pro někoho, kdo se chce mezi plemeny vyznat, jenže zatím začíná, to může být jistá pomůcka. Avšak se svetrem setr nesouvisí. Původ je nutno hledat v anglickém slovu "set", což znamená "sednout". V té době se drobná zvěř lovila tak, že se na ně spolu se psi hodili sítě a pod sítí to již byla práce psa, zvěř zahubit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6369 (magazin-chovatele.cz#9909)


Přidat komentář