Péče, výchova a výcvik Dobrmana

Dobrman byl vyšlechtěn v Německu, a to za cílem vytvořit bojové, obranářské a poněkud agresivní plemeno. Tak se také stalo a jméno Dobrman dostal po svém prvním chovateli - stvořiteli.

Agresivní Dobrman byl vyšlechtěn k obraně, nicméně je dnes, pokud má pečlivou výchovu, schopen běžně fungovat i v rodině s dětmi.

Původ plemene Dobrman

Plemeno Dobrmana bylo vyšlechtěno v 19. století německých chovatelem Louisem Dobermannem. Odtud tedy pramení název. Z původních plemen, ze kterých se Dobrman křížil, by název vznikal asi velice složitě. Jde totiž o křížence Rotvajlera, Německého pinče, Výmarského ohaře, Anglického greyhounda a Manchesterského teriéra.

Popis Dobrmana

Z každého si vzal něco, nejpodobnější je klasickému Rotvajleru, zejména díky černému zbarvení s částmi jako je čenich, hnědém, až rezavém, které se vyskytuje i na nohách a anebo náprsence. Stavba těla Dobrmana je elegantní, vážná, velmi štíhlá, dlouhé nohy, protáhlý čenich. Výraz ve tváři Dobrmana v klidu je totožný s typickým ohařem. Uši má však o něco kratší, v obraně nastražené. Srst je krátká, výrazně lesklá a velice jemná. Výška dospělého psa je cca 70 centimetrů a okolo 67 centimetrů u fen. Dospělý pes váží čtyřicet až pětačtyřicet kilogramů, fena pak až o deset kilo méně. Dobrman patří mezi pinče, z nichž je jasně největší.

Povaha plemene Dobrmana

Plemeno psa Dobrman je velice bystré, inteligentní, také silné a dokonce i útočné. Je znám pro svoji ostražitost a tak bývá často využíván jako hlídač velkých objektů. Díky všem těmto vlastnostem se také řadí mezi plemena služební. Je dokonalým ochranářem jak majetku, tak svého pána, má dokonce i velice přátelskou povahu, avšak jen ke svému pánu a jeho rodině, s jiným psy se nesnese.

Péče, výchova a výcvik Dobrmana

Dobrman není v žádném případě plemeno pro začátečníky a osoby, které nedokážou psa vychovat a věnovat mu potřebný čas. Tím, že se jedná o agresivní, bojovné plemeno, je nutné s řádnou výchovou začít hned od štěněcího věku a v žádném případě nepolevovat. Na mysli jsou minimálně čtyři, nebo pět hodin denně. Dobrman musí na slovo svého pána poslouchat a při cvičení povelů se pán nesmí bát psa, pakliže neuposlechne, trestat. Vhodné je mít proutek a psa s ním mrsknout. Naopak, pokud provede povel řádně, je nutné jej také odměnit. Pes musí vědět, kdo je jeho pán a že toho musí poslechnout na slovo. Platí to u kteréhokoli jiného plemene, a u těch agresivnějších obzvlášť.

Také pamatujte na to, že pokud jste majitelem Dobrmana, budou se na vás lidé při procházce dívat ostražitěji, což je možná dobře, ale také se najdou tací, kteří vás budou kárat za to, že pes nemá náhubek (i přes to, že je na vodítku) a nebudou váhat zavolat policii. Proto zbytečně neprovokujte a voďte psa, jak praví aktuální vyhláška.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6376 (magazin-chovatele.cz#9917)


Diskuze a zkušenosti

Bedřich Citora | 30.01.2013 14:18
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana To co je tu napsáno snad ani není myšleno vážně.Už návrhy jak trestat jsou trestuhodné.Nevím proč by měl být agresivní a bojové plemeno.

Jan Ježek | 30.01.2013 18:22
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Připadá mě jako by ten článek byl napsaný před rokem 1989

Pavlína | 07.08.2013 22:14
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Ten článek je neskutečný blábol. Dobrman není krvelačná bestie jak se jej snaží článek popsat. Absolutně nesouhlasím hlavně s tím že to je agresivní bojové plemeno!!! Dobrman bezmezně miluje svou rodinu. Ostatní psy nemusí - s tím jediným v tom článku souhlasím.

Jana | 28.10.2013 15:49
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana U některých jedinců tohoto plemene může dojít k agresy,která je způsobena strachem,protože je to velmi rozšířené plemeno a postupem času se křížili agresivní dobrmani s jinými agresivními dobrmany proto se tito jedinci mohou narodit i poklydným psím rodičům.K agresi mohou být dobrmani i záměrně cvičeni(s těmito úmysly bylo také toto plemeno šlechtěno)a to,aby hlídali velké prostory a útočili.Dobrmani v domácnostech jsou ale většinou klidní a milují svou rodinu.

Eva Tichá | 09.01.2014 18:06
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Agresivní a bojové plemeno??? To si snad děláte legraci!!! Žádný pes není agresivní, jsou jenom psy kteří mají s pardónem pitomé pány, kteří u nich agresi podporují (ať už nevědomky nebo cíleně)!!! Mrskat psa za chybu prutem ??? Já myslím, že mrsknout by potřeboval spíše autor článku !!!

dominik | 11.01.2014 08:54
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana nesouhlasím s žlánkem mrsknou proutkem to si delate srandu

Eva Tichá | 11.01.2014 20:10
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Ehm... (Dominik) A s čímpak na něm nesouhlasíte ? Vám jako mrskání psa za CHYBU ( něco jiného je za agresi vůči jiným lidem, psům nebo psovodovi, ale i zde lze použít mnoha jiných, mnohem účinnějších a humánnějších negativních či pozitivních trestů)přijde v pořádku? Tak to máme na psy asi o hodně jiný názor. 3 roky převychovávám nyní 7. letou VELMI agresivní fenu, která ze začátku kousala jak psy tak mě a kdybych jí za každé vystartování (nemluvě o chybě) mrskla prutem dneska už bych tu asi nebyla. Kupříkladu, pokud chci použít pozitivní trest, přijde mi mnohem účinnější pořádně jí vydrbat ( po případě vyvěsit) na stahováku !!!

Lucka | 19.04.2014 19:17
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana No mám dost...článek psal zřejmě někdo velice neznalý tohoto plemene, který se s dobrmanem zřejmě nikdy osobně nesetkal. Každý pes je takový, jak si ho páníček vychová, jak ho socializuje, jak se k němu chová, atd. Já mám doma dobrmanku, je to můj první pes a je úžasná, neskutečnej mazel, miluje psy i lidi, když je potřeba tak samozřejmě hlídá, ale agresivní není. Dobrmani jsou velice temperamentní, milují pohyb, jsou vhodní hlavně pro aktivní lidi a potřebují každodenní kontakt s páníčkem (ostatně jako každý pes). Co se týče trestání, tak jen když je to skutečně potřeba, snažíme se cvičit formou hry a jen odměňujeme. A když něco provede, tak to řešíme vytaháním za kůži na krku. Je to hodně o trpělivosti a důslednosti, ale vyplatí se.

Jana Konečná - Sagarit | 24.04.2014 09:49
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Na tento článek mě upozornil vyděšený majitel mého odchovu s tím, jestli je to opravdu pravda :-D Takže - není to pravda, buď autor čerpal z nějaké meziválečné příručky nebo byl v deliriu :-D

Tomas | 01.05.2014 01:53
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Dobrman je krásný pes, ale souhlasím s článkem. Je třeba pevná ruka.

tonda | 24.07.2014 09:35
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana mám již čtvrtého dobrmana a tudíž mohu hodnotit je to nádherný společenský pes a miláček celé rodiny ano potřebuje někdy pevnou ruku ale hlavně denní styk přízeň a čas se mu denně věnovat pak se vám odvděčí bezmeznou oddaností poslušností a radostí s každým setkáním když přijdete z práce bez dobrmana si nedovedem dnes představit život v našem rodinném domě

aura | 12.09.2014 22:58
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana To snad nemůže nikdo myslet vážně co je tu napsané. Ten kdo to napsal, zná dobrmana asi pouze jen na obrázku. Takový nesmysl !!! Dobrmani jsou mazlové, i se psy se snesou a pes, že se někdy popere ? To je normální, samec je vždy dominantní. To je i u jiné rasy a není důvod ho nazývat bojovým. Každý pes dovede být agresivní, když je k tomu veden nebo když je špatně veden. Jsou jistě i vyjímky ale to je jako u lidí, tam se taky najde pitomec (a co jich je, viz. tento článek) :-) )))))))))

pavlina | 23.01.2015 13:24
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana ha ha ha dobrman agresivni? tak to asi nemame dobrmana,je to mazel se psema vklidku vychazi deti si snim hrajou,proste dobrman se nada popsat dobrman se musi zažit

Tara | 22.03.2015 09:40
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Vychovala jsem několik dobrmanů. Potřebují pevnou ruku a práci. V žadném případě NEJSOU agresivní a bojoví!!! Nikdy nikomu neublížili ,ohlídali si svůj majetek a rodinu a děti si k nim mohly dovolit víc než dospělí. Jsou svérázní paličatí, vychytralí , věrní - psi jednoho pána. Naučte se toto respektovat. Zaměřte se někteří svým komentářem na malé agresivní nevychované psy , kteří napadají nejen lidi ale i další psy. Oni mohou-jsou malí...

Venoušek | 23.06.2015 06:14
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Dobrman je pán pes-pro všechny a hlavně stupidní idioty,kteří o psech nic nevědí...vychovat ho není problém a já múžu toho svého nechat klidně mezi batolaty nebo smečkou psů,pokud jsou stejně vychováni,což bohužel je jeden ze sta...ostatní nepatří do společnosti,jsou však vždy obrazem svého pána a špatné výchovy...

HANKA | 28.06.2015 14:10
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Doberman není zlí pes jen má rád hodně pozornosti jinak je to velmi šikovná rasa .Já mám doma 7měsíčná fenečka a je úžesná miluje malé i velké psy miluje když sní chodíme ven a tahá mě na skateboardu je strašně tulivá a je nerada sama

Roman | 14.07.2015 12:03
Re: Péče, výchova a výcvik Dobrmana Dobrmani bezmezně milují svou rodinu a na ostatní lidi neútočí. Když se mu věnujete, tak to milionkrát vrátí a je to opravdový přítel. Já jsem 10.7. 2015 o přítele přišel a jestli budu mít dalšího psa, tak jedině dobrmana.

Jana | 19.04.2016 12:09
Péče a výcvik Dobrmana chce velkou pozornost, ale jsou úžasní Měli jsme fenku, bohužel nám 24.12.2015 zemřela, ale byla opravdový přítel, chránila nás, celou rodinu milovala, na ostatní lidi neútočila. Po této zkušenosti na tuto rasu nenechám dopustit a už se těšíme, že za měsíc budeme mít nového člena rodiny.

theworldwhatyouknowisfake | 11.06.2016 22:59
Dobrman je neskutečne chytry. Je zavisly na svem panovi, a je mu stale po boku. Je velice chápavy a citlivy nekdy az naladovy. Vyzaduje pozornost a tezce nese kazdou necitelnost, nOpak odmeni vas za kazdou minutu co mu venujete. Trestat? Dobrmana? Tento clanek vypotil nevedomy kapitalista,ktery by se rad vyvysoval, celou dobu myslel ze co dela je správně a psa ma cely zivot zavreneho v kotci, ltz nekoho pohryzal a zavolali policajty, koho by to napadlo zminovat se o policajtech ve clanku na toto tema. A nejspis miluje usa, doufam ze uz tam je.


Přidat komentář