Péče o bígla

Bázlivý, milý a přátelský je typický bígl. I když se hůře učí povelům, je stále mezi populací oblíben pro svůj milý výraz a přátelské chování. Je vhodný pro mladé rodiny s dětmi.

Milý až moc, přímo roztomilý je typický bígl, plemeno menšího vzrůstu, které bylo vyšlechtěno v Anglii a dnes je nejen u nás, ale i na celém civilizovaném světě velice oblíbené. Je to dáno jak jeho povahou, tak vzhledem. Menší pejsek, který se hodí jak k domu na zahradu, tak do menšího bytu. Vaše děti jej budou milovat, mazlit se s ním, starat se a on jim lásku bude svoji vřelostí vracet.  Tím naučíte své děti mít jistou zodpovědnost za někoho, o někoho pečovat. I když při hře rozbijí nějakou tu vázu, vaše nařčení rychle upadne, když uvidíte ty roztomilé výrazy, které bude ztráta vaši osobní věci mrzet. Ideální soužití může narušit pouze jedna, nepříliš dobrá vlastnost tohoto jednoznačně nejroztomilejšího chlupáčka.

Popis plemene - Bígl

Bígla prostě nemůžete mít neradi. I když často něco rozbije, jeho miloučký čumáček a velká kukadla vám nedovolí se na něj zlobit. Výška dospělého psa dosahuje třiceti až čtyřiceti centimetrů v kohoutku, v závislosti také na tom, zda se jedná o fenu nebo psa. Co se váhy týče, pohybuje se v rozmezí od deseti do patnácti kilogramů. Bígl je tedy menší, mohutnější postavy, s hlavou protáhlou v čenichu a mírně rozšířenou mozkovnou. Dlouhé,** kulaté uši** volně splývají podél hlavy dolů. Hlavou bígl připomíná ohaře. Nohy a tlapky jsou tedy mohutnější, stejně tak tělo a ocas je kratší, rovný a také silnější. Bígl je krátkosrsté plemeno, s hustou, pevnou a přitom jemnou srstí. Zbarvení psa je bílé, s velkými černými fleky a různými odstíny hnědé.

Povaha bígla

Vzhledově je** bígl** krásný a proto také po velkém světě oblíbený. A stejně, jak je oblíbený pro svoji roztomilý vzhled, tak i pro svoji bázlivou povahu. V prvé řadě nutno zmínit, že to není pejsek pro cholerické osoby s až úchylnou potřebou pořádku a udržování všech věcí na svém místě.** Bígl** je hravý, roztěkaný, někdy až moc a tudíž ho z ničeho nic napadne třeba skočit po vašem šátku a pohrát si s ním jako s nepřítelem. Může ho tak, ač nechce** pranic zničit**. Důležitá je v tomto ohledu samozřejmě výchova, jako u všech jiných psů. Nicméně nutno pamatovat, že díky své bázlivé, trochu divoké a roztěkané povaze, se bígl povelům učí o něco hůře, než jiní psi. Chce to prostě začít hned od štěněcího věku a mít s ním trpělivost. V každém případě není bígl pro ty, co si pořizují** psa** jen proto, aby měli tak zvaně „doma něco živé“. Tak živé plemeno, jako je bígl potřebuje skutečného pána, který si na něj najde čas a bude k němu přistupovat jako k důležitému členu rodiny a skutečně důležitému příteli. Toto nepsané pravidlo platí samozřejmě u všech psích plemen, nicméně u roztěkaného bígla obzvlášť.

Pevná ruka pána = šťastný a spokojený pes

Nutno zmínit, že pokud si psa nenaučíte základním povelům, budete mít velké trápení. Pes potřebuje mít pána, tedy poslouchat tak, jak mu jeho chlebodárce zavelí. Když nemá pevnou ruku, stává se ze psa vlastní pán. Tuto roli pes neumí sám zvládnout a tak je ještě více roztěkaný, dělá si prakticky, co chce, a takového psa neuhlídáte. Nečekané zvraty v jeho chování jsou běžnou rutinou a vy, jako jeho pán se musíte na veřejnosti neustále omlouvat, pakliže pes na někoho skočí, zamotá se pod nohy apod. Pamatujte na to při pořizování každého** psa** a vyvarujte se tomu tak, že jej hned od štěněcího věku začnete učit určitým návykům a povelům.

Pro koho se bígl hodí

Bígl je dokonalým psem pro mladou rodinu, pro lidi aktivní, optimisty, kteří se mu budou věnovat a brát ho jako skutečného člena rodiny. Běžně je tento pes využíván pro svůj pracovní účel a to je pes lovecký k lovu zajíců, lišek a jiné drobné zvěře.

Péče o bígla

Péče o bígla není složitá. Prakticky je nenáročná. Pokud váš chlupatý kamarád vypadá naprosto zdravě, nemá na těle žádné výrůstky, je běžně živý, hravý, netrpí zácpou ani průjmem, nemá zabarvené oční bělmo a má na první pohled zdravou srst, stačí s ním zajít na běžná očkování k veterináři. V domácích podmínkách ho občas vykoupat, vyčistit uši, prohlédnout zuby a občas také vykartáčovat. Při běžné podávané stravě s kombinací s pohybem by výše uvedené mělo stačit nadmíru.

Historie, původ bígla

Plemeno bígla bylo vyšlechtěno v Anglii již ve 14. století a to křížením loveckých psů malých, kteří byli způsobilí na lov zajíců a podobné zvěře a loveckých psů starých anglických. Dlouhých šest století trvalo, než se tento ohromný, lovecký pejsek dostal na území České republiky, stalo se tak v roce 1965.

Bígl harier

Do rodiny bígla patří jednoznačně** bígl-harir**, nepleťme si ho však se samotným harierem. Za vznik tohoto plemene, dá se říct podplemene můžeme vděčit francouzskému sportovci Gepardovi. Ten na konci 19. století s cílem** vyvinout plemeno, které bude dost rychlé** na lov lišek a zajíců, zkřížil klasického bígla s harierem. Název tedy není nijak zvlášť potřeba luštit. Nicméně je nutno zapamatovat si, že bígl-harier, není totéž co harier.

Bígl harier je znám a rozšířen ve své rodné zemi, tedy Francii. Za hranicemi pak jen zřídka. Jde o velmi klidného, milého a přátelského psa, který si od svých předchůdců vzal z každého to nejlepší. Je velice přítulný a vlídný, nicméně poslušný a snadno se učí povelům. Není jako klasický bígl roztěkaný a bázlivý, ale naopak klidný, i když společenský, veselý a přátelský, tak také odpovědný a inteligentní. Je určitě vhodný pro ty, co si zamilovali na první pohled úchvatného bígla, ale nejsou s to řádně psa vycvičit a věnovat se mu neustále.

Toto podplemeno bígla, jak jsme si již dříve nazvali, je vyšší a mohutnější, než klasický bígl. V kohoutku má dospělý pes 45 až 50 centimetrů. Váha je pak v rozmezí dvaceti až pětadvaceti kilogramů. Vzhled bígla-hariera je téměř totožný s klasickým bíglem a neodborník většinou takového psa nepozná. Může se jedině podivit, že jde o většího bígla, než viděl jinde. Zbarvení kůže je totiž také bílé s hnědými a černými fleky. Bígl-harier má ale většinou méně, anebo vůbec černé zbarvení, jeho typický vzhled je tedy bílo-světle hnědý.

Bígl je prostě ideální společník a potěší jak rodiny, tak lidi žijící sami. Jestli chcete stejně veselého psa, nicméně klidnější povahy, pořiďte si bígla-hariera, nicméně nutno přiznat, že jej budete shánět hůře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6370 (magazin-chovatele.cz#9910)


Diskuze a zkušenosti

Knírek :-D | 27.06.2013 18:24
Re: Péče o bígla Dobrý den chtěla bych se zeptat zda je bígl vhodný ke koním a jestly se hodí na vesnice kde je mnoho hosp.zvířat a psů,koček. A jeli bígl natolik učenliví aby ho zvládla vycvičit 12 let stará dívka PS: předem děkuji za odpovědi Knírek.

Veverka | 23.10.2014 16:04
Re: Péče o bígla Dobrý den chtěla bych se zeptat jestly je bígl vhodný do rodiny s alergií. Předem děkuji

Anonym | 27.11.2016 13:40
chci vědět jestli se bígl hodí k 10 skoro 11 leté holce


Přidat komentář