Očkování psů

Pořídit si pejska je velmi jednoduché, avšak péče o něj je dost náročná. Pokud si nevíte rady, jak se o něj starat, je nejlepší zajít k nejbližšímu veterináři a on vám se vším poradí.

Pes je sociálně žijící tvor, který potřebuje být obklopen svou smečkou, tedy majitelem a jeho rodinou. Před koupí psa byste měli objektivně posoudit své prostorové a časové možnosti. Psi mají na svého pána vysoké nároky, a proto je třeba jim věnovat velkou pozornost. Pro psa je ideální mít velký výběh, také milují vodu a rádi chodí se svým pánem na procházky. Neměli byste ho také nechávat samotného déle než čtyři hodiny denně. Také je důležité předem si ujasnit, kdo se bude o vašeho mazlíčka starat, když například odjedete na dovolenou nebo onemocníte. Jestliže jste si vše ujasnili, pak je vhodné navštívit seriózního chovatele a svého pejska si koupit. Seznam chovatelů vám poskytne Českomoravská kynologická jednota.

Zdravotní stav štěňat

Chovatelé, kteří jsou zapsáni v klubech, musí splňovat určitá kritéria chovu psů. Každé narozené štěně je podrobeno prohlídce a každý jeho nedostatek musí být zaznamenán. Pouze dokonalá štěňata mohou dostat průkaz plemenného standardu. Chov každého psa stojí peníze. Musíte platit návštěvy veterináře, krmivo, poplatky úřadům, pojištění a i jízdné v hromadné dopravě.

Očkování psů

Ještě, než si svého pejska odeberete, musí štěně podstoupit své první očkování. Většinou se provádí ve věku kolem osmi týdnů. Toto očkování je zaznamenáno do mezinárodního očkovacího průkazu, který dostanete od chovatele. Očkování se provádí proti řadě infekční ch nemocí jako je například vzteklina, psinka, hepatitida, parvoviróza nebo leptospiróza, lymská borelióza, tetanus. Bez očkování by váš pes mohl uhynout, pokud by se nakazil některou z těchto virových nemocí. Velmi důležité je vědět, že vzteklina a leptospiróza jsou nemoci přenosné na člověka.

Vzteklina

Očkování proti vzteklině opravdu nepodceňujte, protože je to jedna z nejobávanějších nemocí na světě. Po propuknutí příznaků totiž nelze zvíře ani člověka zachránit. Onemocnění je smrtelné. Vzteklina se přenáší velmi jednoduše, a to slinami zvířat při kousnutí. V přírodě jsou největším přenašečem tohoto onemocnění divoké lišky. Zvíře, které je napadeno virem, změní své chování a stává se útočným. Napadá ostatní a tím nákazu přenáší.  Když virus pronikne do organizmu, zůstává nějakou dobu v klidu. Inkubační doba se pohybuje mezi 20 až 90 dny. Potom virus pronikne do mozku. Velmi nebezpečné je, že nákaza se může přenášet i slinami a proto je důležité při manipulaci s mrtvým zvířetem použít rukavice. Léčba vztekliny zatím není známa. Pokud onemocnění propukne, tak je smrt jistá. Velmi důležitá je prevence. Pokud přijdete do styku se vzteklinou, pak se musíte podrobit očkování a kromě toho dostanete sérum proti vzteklině připravené z plazmy člověka, který má dostatečnou hladinu protilátek. I když očkovací látky poskytují účinnou ochranu před onemocněním, nejlepší prevenci je eliminovat nákazu v přírodě.

Leptospiróza

Tímto onemocněním se váš pes může nakazit, když sežere nějakého drobného hlodavce. Viry se dostanou do organizmu a jsou vylučovány močí. Ta se dostane do vody a může být nebezpečná i pro lidi.  Leptospiry v přírodě dobře přežívají, a proto je důležité dodržovat určité hygienické zásady. Rozhodně nepijte vodu z lesních studánek nebo se nekoupejte ve stojatých vodách. Také je nutné omývat veškeré ovoce a zeleninu ze zahrádky. Nikdy nevíte, jaké zvíře tam proběhlo. Mezi nejčastější přenašeče této nákazy patří potkani, a proto je důležité provádět ve starých objektech, kde se mohou vyskytovat deratizaci. Onemocnění leptospirózou není smrtelné. Dá se vyléčit.

Psinka

Toto onemocnění je nakažlivé pouze mezi psy, na člověka se naštěstí nepřenáší. Virus se vylučuje do okolního prostředí všemi zvířecími výměšky. Napadá různé orgány. Podle toho, který orgán napadne, rozeznáváme čtyři druhy psinky: plicní, střevní nervovou a kožní. Inkubační doba je velmi krátká a pes může uhynout už během jednoho týdne.  Léčba tohoto onemocnění je velmi složitá a většinou neúspěšná, proto je velmi důležité očkování.

Lymská borelióza

Toto onemocnění je přenášeno klíšťaty. Není přenosné ze psa na člověka. Člověk se může nakazit touto nemocí, pouze pokud ho kousne klíště. Onemocnění postihuje hlavně klouby. Klouby natečou a jsou velmi bolestivé. Dá se však vyléčit včasný podávání antibiotik. Pejska nechejte očkovat ve věku 12 týdnů a pak za měsíc je třeba přeočkování. Další očkování se provádí jedenkrát ročně.

Tetanus

Bakterie, které způsobují toto onemocnění, se nachází v půdě, kde mohou přežívat celá desetiletí. Pes, který není očkovaný a má těle nějakou ránu se může velmi snadno nakazit. Onemocnění se projevuje ztuhnutím svalů a křečemi. Toto onemocnění je ve většině případů smrtelné. Proto dbejte na to, abyste každou ránu vašemu pejskovi ošetřili a předešli tak nákaze.

Parvoviróza

Virus tohoto onemocnění je obsažen v trusu nakažených zvířat. Onemocnění je nepřenosné na člověka. Pokud vaše zvíře zvrací, a má průjem, neprodleně s ním spěchejte k veterináři. Mohlo by se jednat o toto onemocnění. Onemocnění se dá vyléčit. Tomuto onemocnění můžete předejít včasnou vakcinací a také udržováním čistoty a desinfekcí v kotci. Důležité je také pravidelné odčervení psů.

Odčervení psů

Vaši domácí mazlíčci se mohou nakazit nejen virovou infekcí, ale nebezpeční jim hrozí od střevních cizopasníků. Mezi nejčastější patří škrkavky nebo tasemnice. Tito paraziti oslabují organizmus zvířete a mohou ohrozit celý jeho vývoj.  Štěňata by se měla odčervit již ve třech týdnech věku a pak stále v pravidelných intervalech. Přímo u veterináře koupíte speciální odčervovací léky. Odčervení nepodceňujte, neboť většina parazitů je přenosná na člověka. Pokud na svém pejskovi uvidíte jakékoliv známky onemocnění, ihned s ním navštivte odborného lékaře. Čím dříve lékaře navštívíte, tím větší šanci na vyléčení bude mít.

Příznaky onemocnění

Mezi nejčastější příznak toho, že se vašemu pejskovi nedaří nejlépe, patří bezesporu jeho apatičnost. Pes se chovává do ústraní a nekomunikuje. Mezi příznaky, které jsou viditelné, patří kňučení, kýchání slinění nebo sípání. Může mít oči kalné nebo zarudlé. Mezi příznaky, že něco není v pořádku, patří nechuť k jídlu, zvracení, teplota, slepená nebo zcuchaná srst. Také může kulhat nebo mít problémy se vstáváním. Návštěva veterináře je v těchto případech nutná.

Péče o psa

Pes, o kterého je dobře pečování vypadá krásně a pravidelná péče prospívá jeho zdraví. Pokud máte psa s hustou srstí, je třeba mu ji pročesávat kartáčem a hřebenem. U krátkosrstých psů stačí ze srsti odstranit prach důkladným vytřením vlhkým jelenicovým hadříkem. Ze srsti také musíte odstranit cizopasníky.  Dále je potřeba pečovat o oči, uši a chrup. Hodně zkušeností také vyžaduje zastřihávání drápů. Nejdůležitějším bodem je koupel. Psi mají k vodě většinou vrozenou vášeň. Při koupání je potřeba použít speciální šampon pro psy, který současně vrací srsti mastnotu. Vaši péči vám váš pejsek vrátí svou oddaností.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6343 (magazin-chovatele.cz#9828)


Přidat komentář