Kolie dlouhosrstá

Elegance, mírnost, přátelskost, krása a majestátnost – znaky, kterých si každý páníček kolie dlouhosrsté cení. Pokud uvažujete o pořízení pejska, pak si Vás kolie získá svoji přítulností, poslušností a ochranitelskými schopnostmi.

Kolie je pejskem pro každého, ať už žijete aktivním životem, nebo pohodovým rodinným. S kolií dlouhosrstou si můžete být jisti, že nejenže bude dělat Vašim dětem příjemnou společnost, ale také je ochrání před případným nebezpečím. Nikdy nevíte, kdy se mohou okolo Vašich dětí „motat“ divní lidé. Však ve zprávách je toho stále plno.

Povaha kolie dlouhosrsté

I když kolie, díky své velikost a vzezření, vzbuzuje náležitý respekt, je častou volbou v rodinách s malými dětmi. Kolie je totiž** psím plemenem**, které je velmi přátelské a vyrovnané. A tak, i když se stane, že by malé děti zatahaly pejska za dlouhou srst, tak se po nich kolie neožene. Kolie je navíc psem nebojácným, nezalekne se tak hned tak nějaké překážky, nebo náhlého zvuku a hluku. Takže opět ideál pro rodiny s malými dětmi, které tak rády robí rámus, čím větší, tím lepší.

Nepřehlédnutelný znak u kolie dlouhosrsté

Pro kolii dlouhosrstou je charakteristická její nepřehlédnutelná chůze. Pokud je pejsek dobře stavěný, pak u něj nespatříte vytáčení loktů, ani křížení končetin či valivou a/nebo kličkující chůzi.

Vedle majestátní chůze a impozantního běhu je pro kolii také typická bohatá, dlouhá srst.

Představení kolie dlouhosrsté v kostce

Kolie dlouhosrstá se řadí svojí velikostí ke středním plemenům. Kolie původem pochází ze Skotska. Dosahuje výšky až 65 cm a hmotnosti až 30 kg, takže skutečně žádný drobeček to není. Kolie se dožívá věku dvanácti až čtrnácti let. Pokud jste tzv. gaučovým typem, nebo potřebujete „záminku“ pravidelného aktivního pohybu, pak si můžete být jisti, že Vás kolie pěkně „protáhne“. Kolie totiž potřebuje ke svému životu spoustu pohybu. Rozhodně ji nebude stačit, pokud byste ji vzali jen vyvenčit ven na tzv. pětiminutovku.

Pečujeme o kolii dlouhosrstou

Již z názvu plemena celkem vyplývá, že jednou z dominant kolie je její dlouhá srst. A tak i o tuto srst je zapotřebí náležitě pečovat. Péče o srst spočívá především v pravidelném, cca jednou za týden, pročesávání. Kdybyste zanedbali kartáčování, pak dojde dříve nebo později k** zacuchání a zplstnatění srsti**.

Výživa kolie

Každý, kdo si pořídí pejska, má velkou míru zodpovědnosti k němu.** Pejsek** je skvělým společníkem, můžeme s ním podnikat nejrůznější dobrodružství, hrát si s ním, mazlit se s ním. Ovšem, pes od nás očekává kromě lásky a péče, také správnou výživu. Díky dobře vyvážené stravě bude pejsek nejen připraven na naše hrátky, ale bude také prospívat po zdravotní i fyzické stránce.

Pořizujete-li si štěně, pak ho krmte 4 – 5x denně. Dospělou kolii pak stačí krmit 1x denně. Tak, jako my bychom měli jíst v pravidelných intervalech, tak i psovi předkládáme pokrmy v pravidelnou dobu.

Skladba jídelníčku pro kolii

Stěžejní potravinou kolie je maso (drůbeží, telecí, koňské, rybí). Vedle masa podáváme kolii ovesné vločky, pečivo, ovoce, zeleninu (mrkev), tvaroh, mléko.

Rozhodně není vhodné a doporučováno, aby pes jedl naši běžnou stravu, která je solená a kořeněná. Kolie, tak jako my lidé, ráda baští i sladkosti v podobě buchet, koláčů, lívanců aj. občas můžete dát pejskovi takový pamlsek. Dávejte však pozor, abyste se z kolie nestala po čase „kulička“.

Výchova kolie

Kolie se řadí mezi velmi inteligentní psi. Takže, pokud zrovna nejste přeborníci ve** výcviku psů**, pes pochopí, co od něj požadujete. Kolie se tak hodí i pro začínající pejskaře. Na co je však třeba pamatovat je to, že výcvik by měl být formou nenásilné hry. Pokud byste šli do výchovy tvrdě a neúprosně, pak byste se mohli setkat také s neúspěchem.

Byla natočena celá řada filmů, slavných filmů, ve kterých hráli hlavní roli psi. Jedním z takových filmů je Lassie se vrací. A právě v tomto filmu patří hlavní role „naší“ kolii dlouhosrsté. Nejen po uvedení a zhlédnutí filmu se stala kolie velmi vyhledávaným pejskem, kterého si pořizují jednotlivci, ale i rodiny s dětmi.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6354 (magazin-chovatele.cz#9872)


Přidat komentář