Jezevčík dlouhosrstý

Skvělý čich, vytrvalost a lovecké pudy, to jsou jen některé charakteristiky jezevčíka dlouhosrstého. Toto psí plemeno je velice oddané své rodině a nejlépe se cítí poblíž svému páníčkovi. Jezevčík je vždy dobrý společník.

Jezevčík je lovecký pes, který byl vyšlechtěn v Německu. Jezevčíky můžeme dělit podle velikosti na standardní, králičí, trpasličí a podle druhu srsti na hladkosrsté, dlouhosrsté a hrubosrsté.

Původ plemene

První zmínky o jezevčících se objevily ve 14. století. Toto plemeno bylo chováno jako pes určený k vyhánění zvěře z nor. Jezevčíci patří mezi nejstarší německé lovecké psy. Dlouhosrstí jezevčíci vznikli křížením hladkosrstých jezevčíků se španěly a objevili se až v 16. století. Jezevčíci patří mezi velmi oblíbená psí plemena.

Popis jezevčíka dlouhosrstého

Dlouhosrstý jezevčík se vyskytuje ve velikostech standard (obvod hrudníku je 35 cm, hmotnost 7 – 9 kg), trpasličí (obvod hrudníku je 30 – 35 cm, hmotnost 5 až 7 kg), králičí (obvod hrudníku je 30 cm, hmotnost kolem 4 kg). Dlouhosrstý jezevčík se dožívá 13 až 15 let. Pro jezevčíka je typická dlouhá hlava, která se směrem ke špičce čenichu zužuje. Vysoko nasazené uši jsou zakulacené a visí těsně u tváří. Oči jezevčíka jsou středně velké a oválné. Jezevčík má rovný hřbet a dlouhou, širokou záď. Ocas je usazen v linii hřbetu. Břicho jezevčíka je mírně vtažené. Srst jezevčíka dlouhosrstého je dlouhá, lesklá a hladká. Barva srsti může být červená černá, tygrovaná nebo žíhaná.

Povaha jezevčíka dlouhosrstého

Toto psí plemeno je velmi inteligentní a charakterní. Jezevčík mívá často svojí hlavu a neřadí se zrovna mezi nejposlušnější psy. Pro jezevčíky je dále charakteristická jejich umíněnost, odvaha, tvrdost a vytrvalost. V rodině jezevčík vyžaduje pozornost a pohodlí. Jezevčík je velmi společenský pes, který je rád v přítomnosti svého pána, špatně snáší samotu. Ale ve chvíli, kdy na něj přijde jeho lovecký pud, zapomíná i na svého pána a vydává se na průzkum. Během lovu využívá svůj velmi dobrý čich. Svou stopu vždy hlásí nezaměnitelným štěkotem. Jezevčík je velmi závislý na své rodině a cizince ve svém okolí ignoruje. Toto psí plemeno vychází dobře jak s dětmi, tak s jinými psy. Tento pejsek bude vždy spokojený v rodině, kde mu bude poskytnuto dostatek pozornosti a lásky a také dlouhé procházky.

Péče o jezevčíka dlouhosrstého

Péče o tuto psí rasu není příliš náročná. Nejdůležitější u tohoto pejska je pravidelná péče o srst. Srst se musí pravidelně pročesávat a to obzvláště v místech, kde se tvoří chuchvalce. U jezevčíka dlouhosrstého je také nutné pravidelně kontrolovat uši a odstraňovat ze zvukovodu přebytečné chlupy. Pravidelná péče o uši psa zabrání vzniku zánětů. Kvůli své stavbě těla mohou jezevčíci často trpět potíži s páteří. Když má jezevčík nadváhu, měla byste věnovat pozornost chůzi do schodů. Vhodná strava, pravidelná péče a dostatek pohybu pomůže pejskovi vyvinout se dobře jak po stránce fyzické, tak psychické.

**
**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6361 (magazin-chovatele.cz#9883)


Diskuze a zkušenosti

Pavla Ondráčková | 06.10.2013 23:36
Re: Jezevčík dlouhosrstý Dobrý den, máme doma zhruba měsíc 4letého dlouhosrstého jezevčíka, který žil s naší babičkou (před měsícem zemřela)v domku se zahradou. Pes nás dobře zná a přechod z domku do paneláku prošel bez problémů. Dnes na nás občas zavrčel a dokonce po manželovi tvrdě vyjel a to potom, kdy si k němu manžel lehl na podlahu a vlídně na něj mluvil. Trochu mě to vyděsilo, nevím, jestli to má v povaze a hlavně nevím, jak s ním dál jednat. Prosím o radu. Děkuji Pavla Ondráčková

Radka | 23.12.2013 01:01
Re: Jezevčík dlouhosrstý Dobrý den, před více jak 6ti lety mně zemřel po 15 letech jezevčík.Do dnešního dne popravdě řečeno mám z toho v sobě uzavřenou velkou bolest.Jezevčíka jsem původně koupila jako dárek pro maminku své kamarádky (dříve měla jezevčíka).Ta s poděkováním odmítla,že je již stará. Nikdy předtím jsem si nepomyslela,že bych měla psa,natož jezevčíka. Když jsem se pak dívala do jeho očí a říkala si \"co s tebou\", jako kdyby mi pohledem řekl, co blbneš,přece jsme se narodili pro sebe...Jezevčíka jsem si nakonec nechala,byl tvrdohlavý,(já také)necvičila jsem ho a přitom plně chápal,co kdy chci. Jako kdyby mne mimosmyslově vnímal a já jeho.Když si kupříkladu zatáhl synovo tričko pod postel,také mne výstražně kousnul,že mu beru \"jeho úlovek\" a když jsem mu pak naznačila,jak mne to bolí a proč to udělal,olýzal mi kousnuté místo.Jindy zatáhl pod postel ukradenou šálu,vrčel když jsem pro šálu sahala,přišla jsem na to,že když jsem se začala smát a šla na něj jako po dobrém,změnila tón v hlase na silně přátelský,začal se i ta

Radka | 23.12.2013 01:25
Re: Jezevčík dlouhosrstý začal se i tak chovat.Poznala jsem,že když bych na něj šla tvrdě,choval se také tak,bránil by se a navíc by se mohl bát, z toho důvodu by zabral obrannou pozici.Byl tvrdohlavec,ale bránil mne a miloval,když mi bylo špatně,nehnul se ode mne.Nikdy jsem ho ale nebila!! Dostal ode mne v začátku,když ani pod výchovným to se nesmí podruhé rozkousal peřinu.To bylo naposledy. Když jindy něco provedl,vyzkoušela jsem,že jsem se jako nazlobila a odešla jsem třeba do druhé místnosti,za chvíli byl u mne a už se tulil a byl hodný.Necvičila jsem ho jako jiní,ze začátku jsem to zkoušela,ale pak jsem to vzdala.I tak věděl,co je to k noze - stačilo zavolat ho jménem. Možná,že by nad tím,co zde píši jiní kroutili hlavou,že pes potřebuje výcvik -možná pro myslivce,na výstavy atd.Já mohu poctivě říct,nasadila jsem přátelský vztah a stejně tak ho od mého jezevčíka dostávala zpět.

Radka | 23.12.2013 01:51
Re: Jezevčík dlouhosrstý Když jsme byli na procházce a já mu řekla jdem na chodník,doprava,doleva,párkrát jsem mu jemně vodítkem naznačila,co to je a plně vše chápal,pak už to stačilo jen vyslovit. Tím chci říct,že velmi dobře tito psi vnímají,co se jim říká.Jsou citlivý a chytří.Tak,jak bych nikdy nevěřila předtím,než jsem sama začala žít s jezevčíkem. Ale žila jsem s ním od štěňátka, to je rozdíl. Od Vás je velice hezké,že jste si k sobě vzali nového člena rodiny a \"nestrčili\" ho třeba do útulku. Ikdyž Vás znal,měl vytvořený vztah k Vaší babičce,měl nějaké denní zvyky s ní a věřte,že za 4roky života s ní ho muselo její úmrtí určitě uvnitř těžce sebrat.Ten pes to ví a vnitřně po ní asi truchlí,myslete si,že jsem třeba blázen,ale pevně tomu věřím. Mohl mít k vůli tomu i špatnou náladu (někdo může říct,no to si ale přece nesmí dovolit)ne ,neměl by,ale může.Neznamená,že když má 4 nohy a ne dvě ,že na to nemá nárok. Ikdyž se k Vašemu jezevčíkovi přistupovalo v dobrém,přátelském duchu,mohl se leknout pohybu,intonace,nebo naznačil,že te

Radka | 23.12.2013 02:05
Re: Jezevčík dlouhosrstý že teď nemá náladu.Asi bych ho jemně pokárala,že to nesmí a jako nazlobeně odešla od něj,pak bych ho po očku pozorovala co dělá.Kdyby ležel dál,nechala bych ho být,až přijde sám. Myslím,že to chce čas,než to nejhorší přebolí a věřte,že budete-li k němu přistupovat s láskou, vrátí vám to v dobrém,jen mu dejte čas. Mám názor,nikdy netrestat fyzicky,uzavře se do sebe,bude se chtít bránit. Přeji vám úspěch při vzájemném rodinném novém soužití,přeji trpělivost. Vše nejlepší ,krásné svátky, Radka

Eliška | 31.05.2014 11:10
Re: Jezevčík dlouhosrstý Mám jezevčíka ale kříženého s nahacem ale je nesmirne inteligentni a pozor! za kus neceho dobreho vam treba: válí sudy sedni cross okolo pac slalom osmicka skace prez nohu to musime jeste docvicit ale jinak ma v sobe jezevcika to nezapre!


Přidat komentář