Dovolená se psem

Snad každý, kdo vlastní psa a chce vyrazit někam na dovolenou, řeší problém co s ním. Určitou výhodu mají ti, co mohou psa někam umístit. V každém případě, pokud chcete nebo musíte vycestovat i s ním, není to dnes příliš velký problém.

Vlastnit nějakého pejska, případně jiného domácího mazlíčka s sebou kromě radostí také přináší spoustu starostí a závazků. Jedním s takových problémů, které mohou nastat, je i to, co se psem, když chcete jet na dovolenou a nemá Vám ho kdo pohlídat. Vzít psa na dovolenou po České republice nemusí být až takový problém, horší to je s cestou do zahraničí. V dnešní době je nespočet cestovních kanceláří, které přímo nabízejí a lákají zákazníky na pobyty se psy, jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Po celé ČR, ale i v zahraničí je také celá řada hotelů, kempů, penzionů, apod., kde přímo vycházejí vstříc majitelům psů. Při volbě zahraniční dovolené je třeba brát v potaz, jaké plemeno máme, určitě je nesmysl jet někam do tropických krajin s Husky, apod. Naštěstí jsou pro takové případy u nás tzv. psí hotely, kam můžete pejska po dobu dovolené umístit.

Se psem do letadla

Jestliže chceme jet se psem na dovolenou autem, nemusí to být až takový problém, důležité je, aby měl dostatek pohodlí a časté zastávky k proběhnutí. Horší to ovšem je, jestliže chceme vycestovat letecky. Asi každý veterinář Vám takovou cestu se psem nedoporučí, protože pes musí být umístěn v nákladním prostoru v kleci, což je pro zvíře značně stresující. Některé letecké společnosti dovolují přepravu malých zvířat v přepravce pod sedadlem, u větších psů je to ale vyloučeno. Taková přepravka musí splňovat určité rozměry a zvíře musí většinou vážit méně než čtyři kilogramy.

Jízda autem

I psa, zvláště pokud není zvyklý na jízdu v autě, může postihnout nevolnost a zvracení, proto je vhodné psa před jízdou příliš nekrmit. Pro psa je během cesty na dovolenou autem důležité, aby měl přísun čerstvého vzduchu a dostatek vody. Jak je již výše zmíněno, jsou nezbytné občasné procházky, nejlépe někde v přírodě.  Během cesty psa průběžně kontrolujte, abyste kdyžtak předešli jeho nevolnosti, a následnému pozvracení interiéru Vašeho vozidla. Příznakem přicházející nevolnosti může být třes psa, nadměrné slintání, kňučení nebo nadměrné zívání. Při jízdě se psem je nutné dle silničního zákona zabezpečit bezpečnost zvířat i bezpečnost řidiče a osob ve vozidle. Existují dokonce i autopásy pro psy, pohodlné boxy či automříže, jež oddělí psa v kufru od ostatní osob v autě. Před samotnou jízdou se informujte, jaké předpisy jsou ohledně přepravy zvířat ve vozidle v té zemi, kam pojedete na dovolenou, abyste se vyhnuli zbytečnému placení pokuty. Pokud chcete vzít psa autem na dovolenou, myslete na to, že nikdy nesmí zůstat sám v autě, zvláště pokud jste se vydali do jižních států, protože i za krátkou dobu může být teplota v autě jako v sauně. Každý rok jsou nové případy, kdy majitelé zapomněli psa v autě, a ten se v něm doslova uvařil.

Cestování se psem v rámci EU

Dle nařízení Evropského parlamentu je možné do zahraničí přepravovat pouze jednoznačně identifikovatelné zvíře s platným pasem a očkováním proti vzteklině. Pes musí mít vydaný tzv. propas, který stojí asi 300 korun. Tento propas Vám vydá na počkání veterinární lékař. V pase musí být uvedeno nezaměnitelné označení zvířete, což může být například tetování, nebo podkožní elektronický čip (od roku 2012 by měl být platný pouze čip). Některé země vyžadují i jiné potvrzení, např. o odčervení nebo ošetření proti klíšťatům. Před každou cestou je nutné se vždy informovat o tom, co je třeba vzít za doklady sebou, i když jezdíte stále do té stejné země, i tak se informujte, protože nevíte, co se mohlo během roku změnit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6365 (magazin-chovatele.cz#9888)


Přidat komentář