Coton de tuléar

Pořízení psa může pro některé být dalším krokem v životě. Je nutné mít zázemí, chuť se o pejska starat, ale hlavně je nutné si být jistý, že si ho chcete pořídit. Pejska můžete mít po svém boku až 18 let. Dnes se zaměříme na plemeno Coton de tuléar.

Na co si dát pozor

Při výběru psa si rozhodně nepořizujte psa z velkochovu. Jako štěňata mohli mít psi špatné podmínky a nemuseli projít tzv. socializací, později by mohli mít problémy se psi a lidmi. Nepořizujte si psa od člověka, který se zdá, že se ho chce co nejrychleji zbavit, to by mohlo znamenat, že na psa nebyl hodný, se psem by mohly být později problémy. Všímejte si také u prodejce čistoty prostředí, pes by mohl mít potom problémy.

Pes nebo fena

Psi jsou více dominantní než fenky a více teritoriální. Fenka se bude lépe cítit s páníčkem, naopak pes zase s paničkou. Pokud by šlo o hlídacího psa, tak pes hlídá celou smečku, fenka pouze vůdce smečky.

Plemeno

Je nutné si pořídit plemeno pro určitý účel, ne každý se hodí do uzavřeného prostoru. Například Bígl vypadá klidně a roztomile, ale byl vyšlechtěn pro lov zvěře. Pastevecká plemena vypadají nevinně a zranitelně, ovšem tyto psi byli vyšlechtěny pro pobyt v přírodě a boje jim nedělají vůbec problém.

Pokud hledáte nenáročného psa na pohyb, mělo by se podle toho vybrat také vhodné plemeno.

Cizokrajní dovezení psi si nemusí zvyknout na místní podmínky, proto později mohou být agresivní a nepříčetní.

Coton de tuléar

Plemeno Coton de tuléar pochází z malochovu, pochází z Madagaskaru a byl pojmenován podle města Tuléar.

Vzhled

Coton de Tuléar má velmi jemnou srst, srovnatelnou s vatovými tampóny, černý nos, velké výrazné oči a poněkud krátké oteklé nohy.

Srst a barva

Coton de Tuléarstřední až dlouhou srst, načechranou a bavlněnou jako kabát, který je z kožešiny. Neexistuje nic takového jako je hypoalergenost psa, oproti případům pudla a Havajského psíka. Toto plemeno nemá žádnou psí vůni, ovšem po koupeli zapáchá jako mokrý pes. Coton de Tulear je v různých barvách: bílá, bílá se světle hnědými skvrny, v černé a bílé, čistě černá není přijatelná barva. Krása Coton vězí v tom, že v průběhu času staré barevné skvrny zmizí, takže nakonec zbude čistě bílá.

Stejně jako ostatním psům, tak také tomuto plemenu budou vypadávat chlupy, ale pouze opravdu minimálně. Znamená to, že musí být často kartáčovány, aby se neudělali žmolky. Při česání musí být s nimi zacházeno šetrně.

Norma institutu Fédération Cynologique Internationale stanoví, že srst by měla být bílá, ale může mít také citronovou barvu. Bílá je popisována jako skoro všechny bílé, někdy se šampaňským zbarvením na uších, obličeji nebo na zadní části. Černobílá je definována jako čistá bílá s výraznými černými skvrnami na hlavě a těle.  Tříbarevný je většinou popisován jako bílá s hnědými znaky a některé černé fleky na těle a hlavě. „Honey Bear“, tříbarevná světle hnědá s černými konečky, který postupně bledne až do téměř bílé barvy, nebo citronová. Tříbarevné plemeno většinou ztrácí nejvíce barvy, nejvíce se šampaňským zabarvením.

Coton de Tulear se považuje za psa střední velikosti, které se snadno vycvičí.

Velikost

Mezinárodní federace Cynologique Internationale norma uvádí váhu 4 až 6 kg pro psy a 3,5 do 5 kilogramů pro feny.  Výška je 25 - 30 cm u psů a 22 až 27 cm u fen. Naproti tomu norma specifikuje průměrnou hmotnost více než 8 kg.  Standardní výška je 33 cm, s výjimkou vzácného plemene: Tall Coton, které je 43 cm vysoké. Plemeno Tall Coton se objevuje ve všech třech barvách a může se narodit do normální velikosti vrhu s rodiči, které nesou příslušné geny. Tyto velcí psi jsou mimořádně pružní a elegantní.

Podrobný popis

Nos je černé barvy, ovšem podle normy je přípustná také tmavě hnědá. Růžový nebo částečně růžový nos není přijat. Rty jsou těsné a stejné barvy jako je nos.  Zuby mají nůžkový nebo klešťový skus. Oči jsou kulaté, tmavé barvy. Výraz by měl být živý, inteligentní, jasný a veselý. Uši jsou trojúhelníkové, vysoko nasazené. Kůže ucha by měla být tenká. Krk je silný, bez laloku, lehce klenutý.

Hrudník je dobře vyvinutý a dosahuje pod přední kolena psa. Nohy jsou malé a klenuté. Hřbet je silný a mírně klenutý. Polštářky na nohou jsou obvykle černé.  Tělo je střední délky a mělo by být mírně vtažené. Bedra jsou svalnatá a ne příliš dlouhá. Zadní nohy jsou silné a rovné. Zadní nohy jsou podobné předním nohám. Ocas je nízko nasazený a zužující se, je nesený nad hřbetem, když se pohybuje nebo je vzrušený, ocas je uvolněný.

Temperament

Coton de tuléar je hravé, přítulné, inteligentní plemeno. Stává se spojený s lidmi a v důsledku toho mohou mít strach z odloučení. Je to velmi hlasité plemeno, umí chrochtat, štěkat a dělat i jiné zvuky. Některá plemena mají ve zvyku skákat a chodit po zadních nohách aby potěšili lidi. Některé mohou vykazovat plachost nebo opatrnost v nových situacích, zejména v okolí s cizinci, ale to může obvykle být překonáno tréninkem.  Většina psů se těší na setkání s novými lidmi a jsou velmi zvědaví na nové situace. Psi se dobře hodí k dětem.

Péče

Coton má srst, která vyžaduje kartáčování a česání téměř každý den, a vyžaduje koupání několikrát do roka. Plemenu skoro nepadají chlupy. Toto plemeno vyžaduje česání každý den, v případě problémů už zbývá jenom holicí strojek a vzít psa dohola. Psy potřebují hodně krátkých procházek a denní cvičení, nepohrdnou ovšem také dlouhou procházkou.

Zdraví

Coton de tuléar je obecně zdravý chov. Existují však i některé zdravotní problémy které jsou u všech plemen. Nejzávažnější z nich by mohly být problémy se srdcem, játry, zkraty, problémy s páteří a očima. Naštěstí se toto moc nestává, problémy ovšem mohou mít nezodpovědní chovatelé. Coton de tuléar má mnoho méně problémů než ostatní plemena.

Skutečnost, že jsou vzácnější, znamená, že plemeno čelí velmi malým zdrojům zdravotních potíží. Průměrná délka života Coton de Tuléar je 16 až 18 let.

Historie

Coton de Tulear byl vyšlechtěný na ostrově Madagaskar. Psi byli přivezeni v 16. a 17. století na Madagaskar na palubě pirátské lodi, jelikož Madagaskar byl jejich útočištěm. Tulear je přístav nyní také známý jako Toliara. Coton de tuléar je typ psa, který souvisí nejvíce s Tenerife Bichon, a Tenerife teriérem. O tom bylo v posledních letech mnoho příběhů o historii Coton. Většina z nich je nepravdivá. Coton de Tulear byl poprvé oficiálně uznán jako plemeno institutem Société Centrale Canine v roce 1970 ve Francii, a byl přijat institutem Fédération Cynologique Internationale, který vydal plemenný standard v roce 1972.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6351 (magazin-chovatele.cz#9856)


Přidat komentář