Co víme o Bernardýnech?

Velký, chlupatý, milý a velice inteligentní je typický Bernardýn, který se hodí pro mladou rodinu s dětmi, která žije na vesnici nebo předměstí v domě s pozemkem. Tento pes potřebuje hlavně pohyb.

Kdo by neznal** Bernardýna**, velké, mohutné a chlupaté plemeno, které se proslavilo v sérii rodinných filmů. Bernardýn je sice velice přátelský a nenáročný, ale rozhodně se nehodí do malého bytu a životu v městě.

Původ plemene Bernardýna

Pokud se podíváme do historie, zjistíme, že první Bernardýni se objevovali již ve starověku na území dnešní severní Itálie a Švýcarska. Původně to byli agresivní psi, užívání na tažení a byli krátkosrstí. Časem, a vlivem křížení, se z Bernardýna stal milý, inteligentní a srdečný přítel. Takového, jak psa známe dnes, znali již lidé na konci 19. století. Název plemene zas pochází z názvu kláštera sv. Bernarda, kde byl údajně velký chov těchto psů a pravděpodobně byly užívání k hledání osob v lavinách, prakticky asi tak, jak se to děje dnes. Jisté je pouze to, že v minulosti byl Bernardýn užíván jako tažný pes.

Popis Bernardýna

Mohutné tělo, dlouhá srst, mohutná hlava s poněkud zatrpklým výrazem je přesný a základní popis typického Bernardýna. Pokud je pes chován tak, jak potřebuje, tj. že má dostatek pohybu, není obézní, i když si to někteří, méně znalí jedinci myslí. Pes má pouze mohutnou, svalnatou postavu. V normálu je váha od padesáti do devadesáti kilogramů, a to v závislosti na výšce psa. Ta se pohybuje u dospělého psa od šedesáti do pětadevadesáti centimetrů v kohoutku. Feny jsou prakticky menší než psi.** Bernardýn** má jakoby smutný výraz, což vytváří jeho hluboko posazené oči, zbarvení srsti na hlavě a převislá kůže na tlamě. Důvodem, proč si lidé Bernardýna pořizují, jsou také jeho tlapky, respektive mohutné tlapy a vůbec celé tělo, se kterým se náramně dobře mazlí.

Povaha plemene Bernardýn

Bernardýn je pes milý, vnímavý a přátelský. Miluje svoji rodinu, svého pána a domov. Dokáže být dobrým obranářem, ale v žádném případě není agresivní. Je velice inteligentní, umí dobře vycítit situaci. Snadno se učí povelům, je klidný, vyrovnaný a rozvážný. Perfektně se hodí k dětem.

Výchova chlupatého Bernardýna

Kvůli svým vlastnostem je Bernardýn pes, vyžadující pohyb. Není to žádný lenoch, potřebuje pozemek kolem domu, po kterém se může volně prohánět, chodit se svým pánem na túry a jiné výlety. Je to energický pes a tak je nutno mu pohyb dopřát. Jinak je pes ve své podstatě nenáročný, snáší jak zimu, tak horka. V létě, při vysokých teplotách ho stačí vykoupat pouze ve vodě, nebo mu dopřát plavání v přírodních vodních nádržích. Mimo běžné kontroly u veterináře mu stačí mu** vykartáčovat srst** a prohlédnou tlapy a uši.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6377 (magazin-chovatele.cz#9918)


Přidat komentář