Čivava

Každé psí plemeno je něčím charakteristické. Čivavu si jen tak snadno nespletete s nějakým jiným plemenem. Čivava je totiž nejmenším pejskem na světě. Nenechte se však zmást jeho velikostí. I když je maličký, rozhodně ho nepřehlédnete.

Hledáte-li pejska, který by byl přátelský k Vám i Vaší rodině, veselý, hravý a ochotný se naučit rozličné dovednosti, pak ho najdete právě v čivavě. I když se nabízí, na základě malého vzrůstu, roztomilosti a hravosti, že by se pejsek skvěle hodil k malým dětem, tak ho k těm nejmenším capartům raději nepouštějte. Malé děti by totiž mohly pejsku snadno ublížit, i když neúmyslně a nevědomky.

Kde je čivavě nejlépe

I když se pejsek dokáže pěkně nahlas ozvat pronikavým štěkotem, má rád blízkost svého páníčka. Pokud si vezměte k sobě do ruky, do náruče čivavu, bude se u Vás samotných cítit nejlépe. Pejsek, stejně jako malé miminko se cítí v bezpečí a uklidněné, když cítí Vaše teplo a tlukot srdce.

Důležitost přítomnosti dalších pejsků pro čivavu

Je celkem pochopitelné, že byste byli nejraději stále s čivavou, tj. neudělali bez pejska ani krok. Ono se není čemu divit, když je tak roztomilý a přítulný. Ovšem, pro pejska je velmi důležité, abyste ho nedrželi tzv. v izolaci. Naopak mu dopřejte, aby se mohl seznámit s dalšími pejsky, ale také dalšími dospěláky a dětmi.

Pokud byste pejska izolovali, ať už byste to zamýšleli v dobrém, tj. aby se mu nic nestalo a nikdo mu neublížil, pak byste z něj také mohli vychovat bojácného a nedůvěřivého hafíka.

S čivavou na výletech autem

Ne všichni pejsci si zrovna užívají cestování autem. S některým pejskem se musí doslova bojovat, aby vůbec do auta nastoupil. Jiný Vám může celou cestu štěkat a kňučet. Čivava si však jízdu autem, ale také autobusem náležitě vychutnává. Pejskovi také nevadí, spíše naopak, když si ho „naložíte“ do batůžku či košíku a vydáte se s ním na turistiku.

Snadná procházka s čivavou

Rozhodně ne s každým pejskem je procházka odpočinkovou a pohodovou záležitostí. Ovšem u čivavy nebudete muset řešit, že by se Vám pejsek zaběhl, když ho nebudete mít na vodítku. U čivavy se jeho role obrací, v porovnání s jinými pejsky. Při procházkách totiž nehlídáte Vy jeho, aby se Vám náhodou nezaběhl. Při procházkách si Vás „hlídá“ čivava.

Staráme se o čivavu

Každý živý tvor, pejsky nevyjímaje, vyžaduje určitou péči. Ve volné přírodě se divoká zvířata starají o sebe sama. Pro domácí zvířátka jsme tu pak my lidé, abychom o něj náležitě pečovali. Jak je to se starostí o čivavu?

Ať už si pořídíte čivavu, nebo jiné** psí plemeno**, je nezbytné se zaměřit především na srst, drápky, uši, oči, chrup a anální žlázky. Pojďme se podívat na péči o srst u čivavy. Pro čivavu je typická dlouhá srst. Aby byla srst čistá, nezacuchaná, neslepená, tak pejska jednou týdně pečlivě vykartáčujte. Při rozčesávání nevynechávejte ani jemnou srst za očkama. Tam totiž velmi ráda plstnatí. Co se týká koupání, tak obecně psí srst se vyznačuje samočisticí schopností. Pejska tak stačí vykoupat jen párkrát do roka, pokud se tedy nezašpiní od bláta apod. Pro koupání si pořiďte přímo psí šampon. Určitě na pejska nepoužívejte šampon, s kterým si Vy sami umýváte vlasy.

Vedle standardní péče o pejska, také nezapomínejte na očkování a odčervení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6353 (magazin-chovatele.cz#9870)


Přidat komentář