Čínský chocholatý pes - naháček

Splnit dítěti alergickému na zvířecí srst sen o domácím zvířátku, to už dnes není pouze přáním mnoha rodičů. V současné době již existuje řešení v podobě Čínského chocholatého psa neboli naháče.

Toto plemeno se v posledních letech stává čím dál více oblíbeným. Jeho obliba roste především u alergiků na psí srst, kterým poskytuje možnost mít svého zvířecího mazlíčka. Jeho výhodami jsou i malý vzrůst, který činí Čínského chocholatého psa výborným bytovým psem. Zároveň není na obtíž při cestování a podobně.

Historie plemene

Plemeno Čínský chocholatý pes pochází z Číny. Již od starověku se objevují zmínky o bezsrstých psech s typickými chocholkami a to na historických malbách v nejrůznějších částech světa. Také se dochovaly záznamy o existenci čínských naháčů na počátku vlády čínské dynastie Han, tzn. již 200 let před Kristem. Již v té době existovaly dva druhy naháčů. Jeden byl menší, takzvaný svatyňový pes, který dosahoval váhy 6-7 kg. Druhý byl skoro jednou tak těžký, vážil 11-12 kg a jeho osud končil většinou v žaludcích hladových strávníků. Toto plemeno plnilo v historii řadu rolí, jak také dokazují různé názvy, pod kterými byl znám, jako např. tzv. svatyňový pes, čínský královský naháč, čínský jedlý pes, později i čínský lodní pes. Naháči střežili posvátná místa, byli výbornými lovci hlodavců a dokonce měli i důležitou úlohu v medicíně - přímé předávání živočišného tepla prostřednictvím jemné kůže, kdy silné proudy uklidňující energie působily blahodárně například u pacientů s revmatismem a u psychicky labilních osob. Ve druhé polovině 18. století naháči v Číně prakticky vymizeli. Následný vývoj tohoto plemene se odehrával v Americe a Velké Británii. K nám byli první čínští naháči s průkazem původu dovezeni v roce 1990.

Vzhled plemene

Důležitým informací z minulosti tohoto plemene je, že jejich lysost vznikla náhodou, spontánní genetickou mutací. V plemeni existují dvě rovnocenné variace. Lysá, tzv. čínský chocholatý pes, naháč neboli hairless a osrstěná, tzv. čínský chocholatý pes osrstěný, labutěnka neboli powder puff). Lysá varianta psa je typická chocholem srsti na hlavě a hustým osrstěním dolních částí končetin a ocasu. Osrstěná varianta psa je typická dlouhou, hebkou a splývající srstí po celém těle. Při opakovaném spojování jen bezsrstých jedinců dochází u jejich potomků k řídnutí až vymizení osrstění hlavy, nohou a ocasu, celkovému slábnutí kostry, snížení kohoutkové výšky a mnohem častěji se také objevuje nepřirozený vývoj chrupu. Z toho důvodu je křížení obou variant důležité pro zachování zdraví rasy. Zvláštností lysých naháčů je vyšší povrchová teplota, která dosahuje 39 až 42 stupňů. Od ostatních plemen naháčů, peruánského a mexického, se liší především existencí dvou uznaných variet.

Charakterové vlastnosti psa

Čínský chocholatý pes nadevše miluje přítomnost člověka a co nejčastější tělesný kontakt s ním, hodně rád se chová a všemožně mazlí. Neméně je ale také psíkem sportovním a houževnatým, který rychle reaguje na podněty okolí. Je živý, mrštný, ale nikdy útočný. Jeho povaha je citlivá a láskyplná. Současně ovšem někteří naháči nebývají nadšení z přítomnosti cizích osob a rozhodně nepatří k plemenům, která by se radostně vrhala na neznámou osobu. Potřebují určitou dobu, aby člověka zařadili do okruhu svých známých, teprve pak jí věnují svoji přízeň. V některých zemích jsou čínští chocholatí psi dokonce pravidelnými účastníky agility soutěží. Někteří lidé vnímají pocit při kontaktu s kůží tohoto psíka jako velice příjemný, někdo dokonce hovoří i o předávání pozitivní energie, u některých lidí je tento pocit zcela opačný. Naháči jsou vhodní jak pro osamělé lidi, tak i jako společníci dětí. Čím více lidí jim věnuje svoji láskyplnou péči, tím jsou šťastnější. V žádném případě nesmějí být drženi osamoceně či v kotci. Čínský chocholatý pes je skvělým společníkem všude, kde může projevit své výborné vlastnosti. Je temperamentní i citlivý, doma klidný, mazlivý i dovádivý. Venku je aktivní, hbitý a mrštný. Zvládne s radostí předvádění ve výstavním kruhu, agility, tanec se psem, coursing, canicross i základní výcvik. Plemeno dobře vychází s jinými psy, také vztah k domácím zvířatům bývá obvykle dobrý.

Výchova a výcvik

Výchova Čínského chocholatého psa není příliš obtížná. Je inteligentní a rychle chápe, co se po něm chce. Je však zapotřebí, abychom při výchově byli důslední. Seznámení psa s okolním světem a jeho obyvateli bychom měli věnovat dostatek času, je to nezbytné pro formování jeho povahy.

Osrstění psa

Bezsrstá varianta má srst pouze na určitých částech těla, jako jsou hlava, ocas a tlapky od prstů až k předním spěnkám a k zadnímu hleznu, tzv. ponožky. Struktura všech chlupů je jemná a hedvábná. Oblasti, kde je srst se obvykle zužují do špičky. V oblastech, kde je tělo bez srsti, je kůže měkká hladká. Hlavní osrstění na hlavě začíná od stopu a vybíhá do špičky mezi spodinou lebeční a týlem. Srst na uších a tvářích u bezsrsté varianty jsou povolené a u obou variant mohou být trimovány. Zbarvení je jakékoliv, a to i v kombinaci barev.

Péče o srst

Čínští chocholatí psi mají kůži náchylnou na různá poranění a proto je třeba s nimi zacházet přívětivěji. V chladnějším počasí by rozhodně měli nosit obleček. Vzhledem k tomu, že nemají téměř žádnou srst, jsou velice vhodným plemenem k alergikům. Tito psi jsou velmi čistotní, bez zápachu a náchylnosti k blechám.

Srst tohoto psa je citlivá a musí se velmi dobře ošetřovat. Majitelé psů, kteří se účastní výstav, kůži pravidelně drhnou speciálním krémem určeným původně lidem proto, aby odstranili odumřelé buňky a udrželi kůži jemnou. Nejdůležitější je, aby kůže byla pružná, jednolitá a chráněná proti vysychání. Pomocí dobré pleťové vody nebo krému toho lze snadno dosáhnout. Nepigmentovaná kůže je zvláště citlivá na sluneční záření, a proto není vhodné vystavovat psa dlouho slunečnímu záření. Pokud by nebyla jiná možnost, je nutné použít dobrý opalovací krém. Osrstěná varianta psa se musí čas od času vykartáčovat a může se častěji koupat. Srst tohoto psa se v obličejové partii zpravidla zastřihává do špičky, aby tak získala svůj typický vzhled.

Proč pořídit štěně z chovné stanice?

Vždy, když kupujeme štěně, je třeba myslet na to, odkud pochází. U štěňat z chovných stanic je největší pravděpodobnost, že koupíte zdravého, dobře socializovaného a po povahové stránce vyrovnaného psa. Navíc je u většiny chovných stanic možnost vidět osobně oba rodiče štěněte, takže máme možnost poznat i jejich povahové vlastnosti.

Neopomenutelným faktem je také to, že nám v chovných stanicích poskytnou odborné rady týkající se péče o psa, jeho výchovy i množení a podobně a tato podpora koupí štěněte neskončí, ale trvá po celou dobu života psa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6337 (magazin-chovatele.cz#9808)


Přidat komentář