Chov psů

Pes je jedním z nejvěrnějších zvířat. Pro tuto vlastnost se stal nejrozšířenějším zvířetem, které chováme. Pro osamělé lidi představuje milou společnost. Rodinám pak zpestřuje život. Je důležitý i pro děti, které se tak učí svým povinnostem.

Pes patří k** nejčastěji chovaným zvířatům**. Postupně se jeho chov z venkovských oblastí, kde byl využíván především k hlídání domů, rozšířil také do městských bytů. Tam se stal vítaným domácím mazlíčkem. Dnes se setkáme s mnoha plemeny, které se liší svou velikostí, tvarem těla, zbarvením, povahou, schopnostmi a jinými vlastnostmi.

Historie chovu psa

Pes patří k** nejstarším domestikovaným zvířatům**. Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z Turecka. Ty dokazují existenci psa již v 10. století před našim letopočtem. O něco mladší jsou nálezy ve Skotsku. Psi se vyvinuli z vlků, s nimiž mají dodnes mnoho společného. Pomineme – li jejich podobnost, jde hlavně o povahové vlastnosti. Mezi ně patří především sociální pudy, protože oba druhy byly zvyklé žít ve smečkách. Ty dnes psům zastupuje jejich rodina. Ve volné přírodě byla uvnitř jejich komunity pevně stanovena hierarchie, kde byl vždy nejsilnější jedinec vůdce smečky. Proto psi nejvíce přilnou k jednomu člověku, který představuje pak jeho pána. Na něm pak záleží, jak si jej vychová. Správný chovatel psů by měl představovat pro zvíře autoritu. Pokud tomu tak není, může pes nabýt dojmu, že je vůdcem on. Následkem bývá jeho nezvladatelnost. Ta může vyvrcholit zvýšenou agresivitou, která nezřídka končí útokem na člověka.

Před pořízením psa

Před pořízením psa si uvědomme, že nám může dělat společnost 15 – 20 let a podobně jako člověk jej budou trápit ve stáří různé zdravotní problémy. Rovněž bychom měli zvážit, proč si jej pořizujeme a jak velké mu můžeme poskytnout prostory. To by mělo být hlavní kritérium při výběru plemene. Mnohé rasy totiž nejsou vůbec vhodné do městských bytů a nemusí se jednat pouze o větší psy.

Co bychom měli vědět o psech

Při výběru psa se ujistěme, zda je zdravý. Znaky dobrého zdravotního stavu jsou jasné oči bez rudých víček, uši bez výpotků, studený a lesklý nos, správný skus a tlama bez zápachu. Také bychom měli zkontrolovat jeho srst, jestli nemá stopy po blechách. Jejich přítomnost poznáme podle drobných černých výkalů o něco menších než zrníčka máku. Dalšími parazity, kteří se mohou u psa objevovat, jsou hnidy a vši. Ty nalezneme hlavně na břiše a v ušních záhybech. Hlísty poznáme ve výkalech anebo podle malátnosti zvířete. Po koupi psa by měla vždy platit zásada, nedovolit mu nic, co bychom mu později zakazovali. Doporučuje si přinést takovéhoto nového člena domácnosti v ranních hodinách, ať se ještě během denního světla stačí sžít s novým prostředím. Psa provedeme po prostoru, v němž se bude pohybovat. Ukážeme mu místo, kde bude dostávat potravu. To si nejlépe zapamatuje, připravíme - li mu zde něco na uvítanou. Nezapomeňme ani na misku s vodou.

Důležitá je** verbální komunikace**. Pes nám nemusí rozumět, ale pozná podle modulace našeho hlasu, jestli ho chválíme, trestáme nebo mu rozkazujeme. Na rozdíl od nás má mnohem vyvinutější sluch. To mějme na paměti nejenom při komunikaci se psem, ale také by tohle mělo ovlivňovat výběr míst, která chceme s naším psem navštívit. V prvních dnech bychom měli psa stravovat tím, na co byl zvyklý. Pokud máme štěně, je nutno ho naučit vykonávat potřebu na jednom místě. Vybavme ho novinovým papírem případně jiným materiálem s dobrou savostí. Štěně by se mělo během dne dostatečně unavit tak, že si pak večer samo najde cestu na své místo určené ke spánku. To umístěme v jiné místnosti, než v které spíme.** Štěňat**a jsou jako děti velice hravá a neposedná, tudíž musíme odstranit veškeré nebezpečné předměty či jiné věci, na kterých by nám mohla způsobit nějakou škodu. Pokud se mladý pes v noci probudí, začíná kňučet a výt. Dojděme k němu, rozsviťme mu a pohlaďme jej. Pokud nechceme, aby pes s námi spal v posteli, nikdy ho tam nepouštějme, protože teplo ho bude lákat a velice těžko si bude odvykat.

Strava psa

Strava psa by měla být ve vhodném složení a potřebném množství. Rozhodně by se neměl přejídat. Nepodávejme mu velké množství potravy i přesto, že by ji ještě pozřel. Pes je masožravec, nejméně dvě třetiny jeho potravy by mělo tvořit maso. To můžeme podávat syrové, vařené nebo pečené. Mnozí se setkali se scénou, jak pes zahrabává kost. Nejde o to, že by myslel na horší časy, jak by se někteří mohli domnívat, ale starší maso mu jednoduše lépe chutná. Vhodným doplňkem jsou také měkké telecí a kuřecí kosti, telecí a vepřové nožky nebo vepřové kůže. Rybami by neměl být často krmen. Postačí, když mu je budeme podávat dvakrát do měsíce. Mořské ryby může pes jíst i v surovém stavu a to proto, že na rozdíl od sladkovodních neobsahují tak velké množství nebezpečných kostí. Doporučuje se smíchat je s ovesnými vločkami. Mléčné výrobky jsou také žádoucí součástí pravidelného psího jídelníčku. Nejvhodnější je tvaroh a veškeré sýry. Mléko dáváme psovi jen v malých dávkách. Lze použít i podmáslí nebo kyšku. Tyto produkty jsou vhodné zejména pro štěňata.

Důležitá je i syrová zelenina, zejména nastrouhaná mrkev, kedluben, jablka nebo hrušky. Syrová vajíčka by také neměla chybět, a to buď samotná, nebo spolu s tvarohem a vločkami. Krmení masovými konzervami omezme a nepodávejme v žádném případě každý den. Také psí suchary by měly být pouze doplňkem stravy. Velice vhodné jsou však ovesné vločky, které jsou základem bezmasé stravy. Lze jimi krmit psa v jejich syrovém stavu nebo jimi zahušťovat masitou stravu nebo mléko. Zato rýži a kroupy podáváme jen vařené. Těstoviny nejsou moc vhodné, protože zvířata po nich rychle tloustnou. Nezapomínejme ani na včelí med. Ten je důležitou složkou potravy hlavně u štěňat, která by měla dostávat lžičku denně pětkrát týdně. Pro dospělé psy vystačí jedna lžička obden. Dávkování krmiva se řídí podle velikosti, věku a roční doby. Denní množství tak může být od 120g masa a 60 g ostatní potravy u malých plemen po 500 g porci masa a 250 g bezmasých složek u 30 kilogramového psa. Miska s tekutinami musí být vždy v dosahu zvířete. Kromě vody, do které lze přidat sirup, je vhodný i čaj.

Péče a výchova psa

Správná péče je spolu s výchovou u psa velice důležitá. Správný začínající chovatel se před začátkem chovu seznámí co možná nejlépe s tím, jak se starat o svého mazlíčka. Informace může čerpat s médií, ale také od ostatních chovatelů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6383 (magazin-chovatele.cz#9926)


Diskuze a zkušenosti

oskar pope | 08.01.2014 14:50
Re: Chov psů Ahoj psi jsou nejlepší


Přidat komentář