Čau Čau - Chow Chow

Psí plemeno Čau-Čau pochází z Číny a pokud se pro koupi této rasy rozhodnete, můžete si být jistí, že se Vám do rukou dostane vskutku inteligentní a nezávislý pes. I přesto, že je jeho povaha zvláštní, stane se Vám věrným přítelem.

Plemeno Čau-Čau je velmi sympatické svým medvídkovským vzhledem. Jeho huňatá srst doslova láká k mazlení. Svou vizáží se rozhodně liší od ostatních psů a jeho majitelé ho často vozí po výstavách a soutěžích. Čau-Čau je opravdu překrásný a mohutný pes. Velmi dobře Vás ochrání, je ostražitý a věrný.

Původ plemena

Původ a historie Čau-Čau můžeme zařadit do období Staré Číny. Tibeťané a Číňané tuto rasu využívali k hlídání lam a také k lovu. Jeho maso dokonce tepelně upravovali a konzumovali. V roce 1895 však vznikl** Klub milovníků Čau-Čau** a plemeno se stalo mezi lidmi vysoce oblíbené a žádané. Dnes tyto pejsky nejčastěji potkáme v Británii, kde se jejich chov ve velkém rozšířil, ale některé čistokrevné i míšené rasy Čau-Čau žijí i u nás v ČR.

Vzhled a povahové vlastnosti

I přesto, že jsou Čau-Čau mohutnějšího vzrůstu a mohou působí nebezpečně, k lidem jsou obezřetní a rezervovaní. V kohoutkové výšce dosahují až 50 cm  a jejich průměrná váha se pohybuje kolem 30 kg. Velmi netypickou zvláštností této rasy je** tmavý jazyk.** Jejich ocas je posazen vysoko a přesahuje přes hřbet. Pejska si můžete pořídit dlouhosrstého nebo krátkosrstého. Dlouhosrstí psi vynikají svou dlouhou, huňatou srstí a oproti krátkosrstým jsou mnohem známější. Co se týče barvy srsti, převažuje zde barva hnědá, zrzavá, bílá, ale setkat se můžeme i s namodralou či dokonce černo-krémovou srstí. Pokud se rozhodneme Čau-Čau vychovat podle určitých norem a zásad, musíme počítat s pořádnou dávkou trpělivosti. Čau-Čau je totiž velmi tvrdohlavý a svévolný pes. S jeho výchovou a učením bychom měli začít co nejdříve, nejlépe už od narození. Plemeno má silně zakořeněnou touhu po lovu, volá po svobodě a nejraději by strávil celý život venku, kde by mohl celé dny volně pobíhat a lovit myši nebo zajíce. Psa rozhodně nezamykejte doma, ani do malého kotce či klece.** Věnujte mu spoustu času,** starejte se o něj denně a s láskou. Malý dostatek času a slabý kontakt může vyústit agresivitou a negativností psa vůči majiteli. Pes rozhodně potřebuje pevné vedení. Pokud jej chcete seznámit s dětmi, jděte na to pomalu a opatrně. Zde také platí pravidlo - od narození psa seznamujte s dětmi, aby si na ně zvykl a pocítil i k nich určitý respekt.

Péče o Čau-Čau

Dlouhosrstý Čau-Čau se musí pravidelně kartáčovat zvlášť na místech, kde se často tvoří chumáče srsti. Pes by měl toto kartáčování vnímat jako jistý rituál a neměl by při této činnosti svádět se svým majitelem boj. Pejskovy drápy udržujte vždy krátké a nezapomínejte ani na pravidelnou návštěvu veterináře a povinná očkování.

Častá onemocnění

I rasa Čau-Čau trpí na svá specifická onemocnění. Není to však podmínkou každého psa. Existují jedinci, kteří se dožijí vysokého věku bez jakékoliv choroby. Plemeno nejčastěji trpí na:

  • rupturu, což je prasklý zkřížený vaz v kolenu. Pokud se pejsek neoperuje, může dojít k celoživotnímu kulhání.
  • vchlípení očního víčka, které se vyskytuje u pejsků s velkou zamračeností
  • dysplazie kloubu, což je většinou dědičné onemocnění
  • torze - přetočení žaludku, na které velké procento pejsků umírá
  • přehřátí a kožní onemocnění

Pejsci Čau-Čau jsou označování jako hlídací a společenští psi a jejich oficiální zkratkou pro ČR je CHW. Staňte se i Vy pyšným majitelem této rasy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6352 (magazin-chovatele.cz#9860)


Přidat komentář