Briard - popis plemene

Briard, neboli Francouzský ovčák, je plemeno s původem asijským a s velice rozmanitou povahou. V každém případě je to náramný obranář a hlídač. Ví přesně, kdo je vítaný a kdo nevítaný host.

Briard není až tak neznámé plemeno, jak by se na první mohlo zdát. Jinak se také nazývá Francouzský ovčák a do podvědomí lidí, žijících na území ČR již několik let, se vtiskl, jednou z hlavních rolí ve filmu Kačenka a strašidla, kde do své kůže vměstnal takovou herečku, kterou není nikdo jiný, než Jiřina Bohdalová. Pamatujete na psa jménem Berta, který se občas proměnil v prachobyčejnou lidskou bytost, tak to byl právě náš zmíněný** Briard**.

Původ a historie plemene Briard

O původu tohoto pejska nejsou dostatečně doložené informace, nicméně jisté dokumenty uvádí, že předchůdce Briarda se proháněl na francouzských pastvinách již ve 14. století a jedná se původně o asijského ovčáka, který byl ve francouzské oblasti Brie přešlechtěn a odtud i pramení název.

Popis Briarda

Briard je velký chlupatý pes, který má vysoce posazené uši a tím, že jsou chlupaté, často cloní očí a tak nás na pejskovi upoutá jeho velký a zvědavý čenich. I když na první pohled působí srst velice jemným dojmem, ve skutečnosti je hrubá, drsná, někdy se ji též přezdívá** kozí,** vzhledem k její podobnosti. Je tudíž suchá, a někdy může být i mírně zvlněná a péče o ni vyžaduje pravidelnost, zejména denní vyčesávání. Zbarvení se objevuje většinou hnědá, s černým žíháním, nebo černými místy, fleky. Výjimkou však není** Briard** celý černý nebo tmavě hnědý. Výška v kohoutku dospělého psa činí 65 cm, u fen zhruba o pět centimetrů méně. Váha je potom v normálu, pokud se pohybuje okolo 35 kilogramů.

Povaha plemene Briard

Francouzský ovčák je pravým obranářem – je jak pracovitý, odolný a odvážný, také dostatečně inteligentní, ale hlavně – toto plemeno je jedinečné v tom, že má silně vyvinutý obranářský instinkt. Svoji rodinu, svého pána brání proti všem možným vetřelcům a navíc i jeho velikost a hluboký štěkot budí potřebný respekt. Rozporuplná je jeho povaha k dětem – má je rád, ale pokud jej děti dráždí, bude sám sebe bránit, což nemusí dopadnout zrovna šťastně.

Jaké jsou nároky na chov Francouzského ovčáka?

Sice se jedná o velkého psa, nicméně na pohyb až nějak přehnaně náročný není. Nejlépe mu je uvnitř domu, se svoji rodinou. Vybít energii pak snadno provedeme na odpolední, večerní procházce. Nejvíce času zabere péče o jeho srst. Ideální je řádné vyčesávání každý druhý den. Tím také přejdete vytvoření nehezkých a složitě odstranitelných chuchvalců. Povelům se pejsek učí snadno a bez potíží, pakliže pozná, kdo je jeho pán, nemá problém jej naprosto respektovat. S výchovou se však nesmí nic podcenit a vychovat jej řádně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6385 (magazin-chovatele.cz#9928)


Přidat komentář