Bichon frise a jeho příbuzní

Pokud si pohráváte s myšlenkou, že byste si domů pořídili nějakého zvířecího společníka, který by se hodil i do bytu a k dětem, zkuste si přečíst následující článek, který Vám představí pejska zvaného Bichon, neboli Bišonek.

Povahové rysy bišonka

Bišonek jinak také Bišon nebo Bichon à poil frisé je malý inteligentní, chundelatý pejsek s nadýchanou, jemnou bílou srstí, který svým vzhledem připomíná plyšovou hračku. Je malý, veselý, temperamentní, společenský a velmi hravý. Vzhledem k tomu, že je velmi společenský, potřebuje být stále mezi lidmi, tudíž není vhodné aby, byl zavřený v nějakém kotci. Jeho povaha je vyrovnaná bez jakýchkoliv známek agresivity, přestože se jedná o nebojácného pejska. Je velice přítulný jak k dospělým, tak i k dětem, nesmí mu samozřejmě ubližovat. Vyniká přirozenou inteligencí, díky které se rychle učí. Jelikož se jedná o malého pejska, je vhodný i do toho nejmenšího bytu. Bišonek vyniká schopností rozpoznávání nálad a psychických stavů lidské mysli a proto je také někdy nazýván "antistresovým psíkem". Jestli vycítí Váš neklid, smutek, samotu, bude se snažit svými klaunskými triky rozveselit chmury. Buďte si jisti, že pokud opustíte domov třeba desetkrát za sebou, byť jen na malou chvíli, bude Vás bichon vždy vítat tak srdečně, jako by vás neviděl alespoň týden. Pokud se budete pohybovat kdekoliv po bytě, bude vás bišonek neustále doprovázet jako stín, neboť se nejlépe cítí ve vaší blízkosti, ať už děláte cokoliv.

Popis bišonka

Jedná se o malého pejska s bílou kadeřavou srstí a veselým výrazem očí. Jejich srst je hedvábně jemná a visí dolů ve spirálách dlouhých nejméně 7 cm. Minimální přípustná výška psů je 27 a u fen 25 cm. Tělo bišonka je velmi dobře stavěné s výrazně vyvinutým hrudníkem.  Hřbet se směrem k ocasu svažuje, ocas je nasazený ve hřbetní rovině a stáčí se zpět přes záď. Nohy bišonka jsou rovné, navzájem rovnoběžné a mají jemné kosti. Hlava bišonka působí kulatým dojmem, krk je vhledem k celé velikosti poměrně dlouhý. Uši má svěšené dolů a sahají zhruba do poloviny délky tlamy. Oči má kulaté, velké a jsou vždy tmavé. Bišonek se v průměru dožívá 14 až 15 let.

Historie bišonka

První zmínky o předchůdcích dnešního Bišonka hovoří o malých psících s  bílou srstí, kteří byli nazýváni Barbichoni. Z nich se později vytvořila celá řada samostatných společenských plemen, jako je Maltézáček, Boloňský psík, Havanský psík, Lvíček a další. I když se odborníci nemohou shodnout na tom, odkud přesně barbichoni pocházejí, všichni se shodují na tom, že nejdříve a nejčastěji se objevovali ve Středozemí, odkud se pak coby společníci námořníků na dlouhých cestách dostávali do stále vzdálenějších oblastí.  Dle jedné teorie údajně pocházejí z Kanárských ostrovů, přesněji řečeno z Tenerife. Proto byli také dlouhá léta nazýváni jako "bichoni Tenerife". Další z teorií předpokládá, že bišonci  mají původ na španělské pevnině, odkud je pak španělští námořníci vyváželi do světa za účelem prodeje nebo výměnného obchodu.  Jak již bylo zmíněno, ať tak či tak, společnou oblastí původu bišonka je vždy středozemní moře. Již z doby starého Říma existují četné kresby, náčrtky, rytiny a vyobrazení malých, často bílých a vlnitých psíků, což značí jejich velkou oblibu. Existují také zmínky, že tito bílí pejsci  existovali i v době vlády egyptské královny  Kleopatry a že jich sama několik vlastnila. Důkazy jsou ve vypodobnění pejsků v egyptských sarkofágách.

Je důvod se domnívat, že předchůdci bišonka byli i na palubě obchodních lodí Féničanů, díky nim se již tenkrát rozšířili do všech koutů světa.  V době renesance, to znamená 14.-16. století, byli tito bílí chundelatí pejsci velice oblíbeni v Itálii, kde se stali domácími mazlíčky italské šlechty. Z této doby pocházejí rovněž první určité zprávy o módní úpravě jejich srsti. Během 15. a  16. století, kdy probíhala francouzská invaze do Itálie, byli tito malí rozkošní bišonci odváženi jako válečné trofeje do Francie. A právě až ve Francii se tito psi nakonec dočkali nejvyšších poct a uznání. Již za vlády Františka I. v první polovině 16. století byl bišon velmi populární v královských kruzích a mezi francouzskou šlechtou.  Asi největšího úspěchu se však dočkal za vlády Jindřicha III. z dynastie Valois (1574-1589), kdy sám král byl jedním z největších obdivovatelů těchto psů. Své bišonky miloval natolik, že je chtěl mít stále u sebe. Dokonce je údajně nosil v košíčcích, které měl upevněné stuhou kolem krku. Pejsci byli také hýčkáni a rozmazlováni dvorními dámami, které je operovávali, hýčkali, česali, apod. Je docela možné, že právě tady byl dán základ k názvu plemene, protože francouzské sloveso bichonne znamená v překladu "hýčkat, krášlit".  Je mnoho uměleckých děl z té doby, které zobrazují malého bílého psíka, který je s největší pravděpodobností přímým předkem bišonků a ostatních příbuzných plemen. Černým obdobím pro tyto pejsky bylo období francouzské buržoazní revoluce (1789-94), které znamenalo pro bišonky velký pokles obliby, stejně tak jako pro jiné "šlechtické psíky". Rázem se tito dosud všemi hýčkaní pejsci ocitli na ulici, napospas svému osudu. Tady se však brzy stali věrnými společníky různých potulných kejklířů, kteří v nich objevili velký talent k různým veselým kouskům, dobře využitelný při cirkusových vystoupeních. Zřejmě jen díky svým vynikajícím vlastnostem nevymizeli bišonci tehdy ze světa, a proto se po první světové válce konečně dočkali "znovuobjevení". Několik nadšenců z Francie a z Belgie shromáždilo z válkou zdevastovaných zemí přežívající potomky těchto "cirkusových psíků" a pokusilo se vypracovat pro ně chovatelský program. Jejich snažení poměrně brzy přineslo první výsledky a tak mohl být v roce 1933 oficiálně přijat standart plemene.

Současnost bišonka

Bišonek je díky jeho nelínající a samočisticí srsti velmi vhodným kamarádem i pro bohužel stále větší populaci různě alergických lidí. Bišonek se stal ideálním společníkem pro neposedné děti, jelikož má úžasnou schopnost podlehnout jakékoliv lumpárně. Jestliže jeho nadýchaná a hedvábná srst působí velmi jemným a křehkým dojmem, je pravdou pravý opak. Jsou to velice houževnatí, silní, odolní a zdraví psi. Bišonci zpravidla netrpí žádnými chorobami a alergiemi. Bez nejmenších problémů zvládají dlouhé pěší i cyklistické procházky a vyrovnají se tak i sportovním plemenům. Bišonek nemá lovecké pudy, proto také nemá touhu něco štvát, honit, či dokonce zabít. Ke všem ostatním zvířatům je tolerantní a nedělá mu žádné potíže žít pohromadě s jinými psy, kočkami nebo jinými zvířaty v pohodě a míru. Bišonek dává přednost jakékoliv aktivitě, kterou mu umožníte, ať už se jedná o kynologický sport, kdy překonává např. na parkuru různé překážky, např. tunel, houpačku, kladinu, kruh, slalom, apod.

Mezi bišonky v současné době  patří také několik poddruhů, jedná se o: ** Bichon Maltese**, Bichon Bolognese,** Bichon Havanais**, Coton de Tulear, Lvíček - Petit chien lion a nově také velmi mladé, zatím FCI neuznané plemeno Barevný boloňský psík, neboli Tsvetnaya bolonka.

Boloňský psík

Boloňský psík je veselý, milý, přítulný a roztomilý pejsek, který je hravý a lehce přizpůsobivý. Je odvážný, podnikavý, poslušný a velmi učenlivý. Je to vrozený domácí šašek a klaun. Nekouše a není agresivní. K cizím lidem je nedůvěřivý, avšak svou rodinu nadevše miluje. Pro svoji úžasnou a klidnou povahu si vysloužil přezdívku "antistresový pes". Dorůstá do výšky 25-30 cm, váží 2,5 až 4 kg. Jeho srst je hustá, dlouhá, měkká, nadýchaná, hedvábná a bílá. Boloňský psík **miluje společnost dětí.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6349 (magazin-chovatele.cz#9851)


Diskuze a zkušenosti

Romana | 23.05.2013 19:07
Re: Bichon frise a jeho příbuzní Dobrý den ,Bišonka máme doma skoro už 13 let a je to ten největší miláček rodiny . Opravdu velký a nebojácný bojovník . Je plný elánu a neustále si hraje . Rodina s dětmi se ho opravdu nemusí bát .Zlaté plemeno .


Přidat komentář