Anglický kokršpaněl

Rádi byste si pořídili psa střední velikosti a přátelské povahy, který bude zároveň inteligentní a učenlivý? Líbí se vám psi s polodlouhou vlnitou srstí? Sháníte menšího loveckého psa? Pak je pro vás Anglický kokršpaněl jako dělaný.

Anglický kokršpaněl je staré lovecké plemeno, mezinárodní název plemene zní English Cocker Spaniel.

Odkud pochází Anglický kokršpaněl?

Původ Anglického kokršpaněla je nejasný. Nejmladší kořeny tohoto psa sahají do Britského království, kde byla vyšlechtěna současná verze tohoto plemene – odtud také přívlastek „Anglický“. Neví se však, odkud se do Británie dostali psi, ze kterých šlechtitelé Anglického kokršpaněla, lidově zvaného „kokr“, vyšlechtili. Existují dvě teorie, ani jedna ovšem nemá k dispozici žádné přímé důkazy. První teorie říká, že předci kokršpaněla přišli do střední a později i do západní Evropy spolu s migrujícími Kelty z oblasti dnešního Turecka nebo Balkánu již ve starověku. Druhá teorie říká, že** předek kokršpaněla** žil na Iberijském poloostrově (dnešní Španělsko) ještě před příchodem Keltů a migrující Keltové jej pak na lodích transportovali do dnešní Británie. Odtud je také odvozován původ názvu kokršpaněl – „span“ znamená ve starém kartagiňském jazyce králík. Divokých králíků bylo tehdy území dnešního Španělska plné. Výraz „spaniel“ se pak vžil pro psa, který králíky lovil. Výraz „Cock“ zase anglicky znamená „Sluka“, což je druh ptáka. V Anglii totiž našli pro** kokršpaněla** jiné využití – plašil ptáky, které pak ulovil ochočený Sokol. Ať to bylo jakkoliv, současný standard plemene byl jednoznačně vyšlechtěn v Anglii. První klub chovatelů kokršpanělů vznikl v Anglii již v roce 1885. Tehdy to však ještě byli psi různých velikostí a specializací. Později, na začátku 20. století se kokršpaněl podle velikosti a zaměření (plašení ptáků v houští nebo ve volném prostoru) začal dělit na tři linie: Špringršpaněl, Americký kokršpaněl a konečně Anglický Kokršpaněl.

Povaha Anglického kokršpaněla

Anglický kokršpaněl bývá obvykle charakterizován jako živý, optimistický a veselý pes. Většinou platí, že je to pes přátelský a přítulný, který miluje společnost, o samotě trpí. Také bývá velmi** zvídavý** a většinou následuje svého majitele všude, kam se hne. O Anglickém kokršpanělovi však také platí, že je to pes, který má rád odpočinek a pohodlí a je také velmi mlsný, takže pozor na překrmování a dostatek pohybu. Pokud má majitel psa sedavý způsob života, snadno si na něj zvykne i Anglický kokršpaněl a díky své mlsnosti by pak mohl začít rychle tloustnout.

Vzhled Anglického kokršpaněla

Anglický kokršpaněl má sportovní atletickou postavu. V kohoutku měří od 38 do 41 centimetrů a váží od 12,5 do 14,5 kilogramu. Oči mají hnědou barvu. Pro Anglického kokršpaněla jsou typické velmi dlouhé plandající uši, které jsou stejně jako tělo a ocas porostlé polodlouhou mírně zvlněnou srstí. V obličeji je srst krátká. Srst může mít různou barvu, nejčastěji se objevují různé odstíny hnědé nebo černé. Anglický kokršpaněl může být i** černobílý**, nikdy však celý bílý. U Anglického kokršpaněla nesmíme zapomínat na pravidelné stříhání srsti okolo ušních otvorů a také ušní otvory občas čistit. Anglický kokršpaněl totiž při nedostatečné péči o ušní otvory trpívá častými záněty zvukovodů. Anglický kokršpaněl se obvykle dožívá 13 let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6355 (magazin-chovatele.cz#9873)


Přidat komentář