Aljašský malamut - o plemeni

Plemeno Aljašského malamuta si spousta lidí plete se Sibiřským huskym. Podobnost je skutečně velká a stejně tak jeho povahové rysy. Je to pes, který se hodí sportovně založeným lidem.

Plemeno Aljašského malamuta je původní eskymácký pes, který byl užíván pro tažení saní na dalekých túrách v oblastech s extrémními klimatickými podmínkami. Dnes se jedná o společenského psa, často jej také můžeme spatřit na závodech psích spřežení.

Původ Aljašského malamuta

Lidé si malamuta často pletou se Sibiřským huskym, nebo s Grónským psem. Tato plemena jsou si vskutku na první pohled dost podobná a stejně tak byla původně určená ke stejným účelům. Rozdílnost je zejména v oblastech, kde původ plemene vzniklo, což je dle názvů patrné. Jedná se tedy o plemeno původem z USA, z Aljašky. Díky svým vlastnostem a hlavně vysoké vytrvalosti, síle a odolnosti se tito psi společně se Sibiřskými husky, stali hrdinové psí štafety, která měla za úkol doručit potřebné sérum při výskytu smrtících epidemií.

Popis plemene Aljašský malamut

Chlupatý, velký a přitom vážný. Výška dospělého psa v kohoutku je 63 cm, u fen je to pak 58 cm. Váha se pohybuje okolo 40 kilogramů u psů a o pět kilo méně u fen. Srst je tedy chlupatá, středně dlouhá, velice hustá a dokonale jemná. Pes vyniká ve své konstrukci těla – kostra je dosti mohutná a obdařena řádnou dávkou svalstva. Čenich má** malamut** spíše protáhlý, špičatý, podobně jako malé uši. Oči jsou taktéž malé, mandlového tvaru. Zbarvení srsti je bílo černé.

Povaha Aljašského malamuta

Tento pejsek je velmi přátelský, dobrosrdečný a společenský. Je laskavý a hravý, nicméně také vážný a důstojný. Někdy může být pes poněkud tvrdohlavý, avšak dost odolný a hlavně spolehlivý. Bývá věrný svému majiteli a je jeho dobrým obranářem.

Výchova, výcvik Aljašského malamuta

Malamutovi je nutné se věnovat hned od štěněčího věku a také mu dopřát dostatek pohybu. Aljašský malamut není zvyklý být v domě, bytě, je šťastný venku, v boudě a hlavně, má-li dostatek prostoru na to se proběhnout. Je zapotřebí jej od mládí navykat na přítomnost dalších psů, případně jiných zvířecích miláčků. Jinak by měl později tendenci vyvolávat rvačky. S řádným výcvikem je nutno začít asi v roce života psa. Pes musí vědět, kdo je jeho pánem a musí být naučen uposlechnout rozkazům. Pokud se mu nedostane potřebné výchovy, má tendence uplatňovat svoji dominantní povahu v plné výši.  Je to pes, který se hodí pro sportovně založené osoby. Pravidelné pěší túry, výlety a třeba jako doprovod při jízdě na kole by měly být samozřejmostí. Péče o tohoto psa není náročná, nutná je však pravidelná péče o jeho srst. Dle potřeby a minimálně jednou týdně je nutné ji řádně vyčesat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6380 (magazin-chovatele.cz#9923)


Přidat komentář