Zdravá a vydatná kočičí strava

Výživa je nejdůležitější položka v péči o kočky. Ale stále ještě mnoho chovatelů zodpovědnost za kvalitu výživy své kočky raději přenechává výrobcům krmiv pro kočky. A ne vždy je to správné.

Jak se vyznat v krmení pro kočky?

Mnoho z nás se zajímá o zdravou a pestrou výživu, neboť víme, že zdravá strava nás může zbavit problémů a naopak. Nevhodným a nezdravým jídlem si můžete zdravotní problémy přivodit. Ale co naše kočky? Víme vůbec, co naše kočky konzumují?

Možná si myslíte, že když jim koupíte plechovku z reklamy, která byla víc než drahá, musí být přece kvalitní. Jinak by nestála tolik. Přesto ale velké procento vás vůbec neví, co jim doopravdy dává k jídlu. V případě, že kočkám vaříte domácí stranu, pak samozřejmě přesně víte, co kočka dostává. Otázkou však je, jestli vaše domácí strava je pro kočku zdravá a vydatná. Mnoho majitelů koček dává přednost suchému krmení, které nezabere skoro žádný čas na jeho přípravu, nezkazí se rychle a mělo by obsahovat i všechny potřebné složky pro zdravý aktivní život kočky. Avšak i do suchých krmiv se musí přidávat antioxidanty, které zabrání žluknutí tuků a rozkladným procesům v mase. Zvláště masové a kostní moučky je potřeba stabilizovat a to velkým množstvím antioxidantů, neboť moučka se rychle rozkládá. Mnoho chovatelů, tedy jejich naprostá většina, by určitě volila krmení, které je konzervované přírodním způsobem. A to je výrobcům jasné. A proto je téměř nemožné podle etikety na výrobku zjistit, jak je na tom se složením např. oblíbená značka, kterou své kočce kupujete. Výrobce krmení je povinen uvádět na etiketu pouze ty látky, které sám přidal. A pokud nakoupí masovou moučku, která je ošetřená některým ze syntetických konzervantů, tento údaj se nemusí na etiketě vůbec objevit. A z toho důvodu se často, na běžně dostupných krmivech, vůbec neobjeví ani zmínka o tom, že by byly něčím konzervované.

Co by měla splňovat kvalitní krmiva pro kočky?

Tak v prvé řadě by mělo být krmivo opatřeno jednopruhovou masovou moučkou a sušeným masem. Pokud je uvedeno, že je pokrm opatřen masem čerstvým, pak musí být v krmení obsaženy i další druhy masa a minimálně jeden druh masové moučky nebo sušeného masa na jednom z předních míst. Protože jen tímto je možné dosáhnout převahy bílkovin živočišného původu ve stravě. Všechny suroviny, které se v krmivu nachází, musejí být jasně určené. Například termínem „rýže“ a ne „obiloviny“. Dále hleďte na zdroje škrobů, které by měly být v pořadí: tapioka, brambory, proso, amaranth, rýže, oves, ječmen, kukuřice, pšenice. Čím méně škrobů bude v krmivu, tím lépe pro vaši kočku. Další složka, která je důležitá pro pestrou přírodní výživu vaší kočky, je zelenina, ovoce a bylinky. Pokrm by měl obsahovat kompletní spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků včetně organických forem některých z nich, také probatika a dietetickou vlákninu.

Nevhodnými výrobky pokrmů pro vaše kočky mohou být ty, kde je maso deklarováno pouze v čerstvé podobě, zboží, na kterém jsou nejasně určené suroviny, suroviny nízké výživné hodnoty, suroviny, které jsou méně vhodné, jako jsou kukuřice, pšenice, menadion a barviva a syntetické konzervanty.

Jídelníček pro kočku

Někteří majitelé či chovatelé koček hovoří o variantách výživy pro svou kočku: pouze granule, pouze konzervy, vaření masa, zbytky z naší kuchyně nebo různé kombinace výše uvedených způsobů krmení.   V současné době se také hovoří o syrové výživě pro kočky, která obsahuje syrové maso, syrové kosti a syrovou zeleninu. Do suchého krmiva se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají i umělé vitamíny a umělé minerály, které jsou biologicky málo využitelné a pro zajištění lepší vůně a chutě se přidávají uměle vyrobené příchutě. Konzervované krmivo se vyrábí vařením. Výživovým problémem je u mnoha konzerv malý obsah masa, který tvoří asi 4% a na kostky nakrájené sojové nebo jiné masové náhražky. Domácí strava je vhodná, neboť suroviny vybíráte sami a můžete takovou stravu výrazně zpestřit různými masy, přílohami, atd. Ale pozor, krmivo vařte dostatečně, neboť zkrácenou dobou vaření můžete výrazně snížit stupeň znehodnocení přírodních bioaktivních látek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6322 (magazin-chovatele.cz#9896)


Přidat komentář