Výstavy koček

Výstava koček je akce, na kterou se sjíždí všichni obdivovatelé a zájemci o tohoto krásného domácího mazlíčka. Na výstavě koček si každý účastník může prohlédnout nespočet různých plemen od obyčejných až po vzácné druhy koček.

Někteří lidé si pořizují kočky čistě pro radost, aby doma měli svého mazlíčka, ke kterému se rádi přitulí a nebudou sami, jiní si pořizují kočky mimo výše uvedené i pro absolvování kočičích výstav. Výstavy koček se pořádají vždy s cílem nejen klasifikovat čistokrevná plemena koček, ale také z důvodu zušlechťování samotné chovné práce a propagaci kočičích plemen.

Historie výstavy koček

První oficiálně zaregistrovaná výstava koček se konala v Londýně a to v roce 1871. Výstavy čistokrevných koček se nejčastěji konají v podzimních, zimních a prvních jarních měsících, protože v této době mají dlouhosrsté kočky tu nejdelší srst.

Příprava kočky na výstavu

Kočce se musí věnovat před výstavou dostatečná péče a celkově je potřeba kočku na výstavu připravit. Kočka, která je vystavovaná, musí být zdravá, musí být ve výborné fyzické kondici a musí mít kvalitní srst. Pokud se chystáte vystavovat kočku krátkosrstého plemena, ke kterým patří mimo jiné i siamské kočky, tyto jsou oceňovány za svoji ladnosti, lesk srsti, konstituci, a proto složení výživy těchto krátkosrstých koček musí být předem dosti promyšlené, aby nedošlo u kočky k velkému snížení její váhy. U britské krátkosrsté kočky se oceňuje hlavně její síla a vznešenost. Pozornost zaměřená na kvalitu srsti je zaměřena nejenom u dlouhosrstých plemen, ale v jistých případech u plemen krátkosrstých. Vyžaduje se, aby srst kočky byla bez lysin, musí se rozčesávat a udržovat pomocí kartáče s aplikací pudru. Kočka se myje před výstavou asi 3 až 5 dní a pudr je potřeba vyčesat, aby nebyl v průběhu výstavy v srsti kočky zřetelný. Kočce před výstavou musíte důkladně vyčistit i oči a uši. Není přípustné kočce dobarvovat srst, protože za zjištění takového počinu je kočka okamžitě diskvalifikovaná. Na výstavě, těsně před výstupem, se kočka ještě jednou pořádně rozčeše. Kočky, které chcete na kočičích výstavách vystavovat, musí být klidné povahy, aby si je mohli v klidu prohlédnout i soudci. Pokud přivede zvíře zlé a agresivní, nedostane na výstavě ocenění.

Jaké kočky se nepřipouští na výstavu?

Na výstavu se nepřipouští kočky, které jsou infikované svrabem a blechami, kočky, které jsou gravidní a jejich gravidita je starší než jeden měsíc, kočky, které mají koťata, které jsou mladší jak 8 týdnů a nemocné kočky, které mají např. průjem nebo rýmu.

Jaká jsou pravidla vystavování pro účastníky výstavy?

Jestliže jste se rozhodli jít s Vaší kočkou na výstavu, je potřeba, abyste s sebou měli tyto dokumenty: osvědčení záznamu o dehelmintaci, průkaz očkování se záznamem o odčervení a injekci proti zběsilosti, rodokmen a dokumenty, které potvrzují veškerá vyznamenání, které Vaše kočka dostala. Můžou být i kopie těchto dokumentů.

Účastníci výstavy jsou povinni si do začátku expertízy zkontrolovat správnost zápisů do katalogu údajů o schopnostech jejich svěřence. To je souhlas vydaného čísla s číslem v katalogu, správnost přezdívky, titulu, vystavované třídy, zbarvení, velikosti, pohlaví, rodiny vlastníka, a pokud zjistí nepřesnosti, tyto oznámit sekretariátu. Jestliže nebude Vaše kočka přítomna v kleci v době, kdy stevard přijde, zvíře se tím pádem nezúčastní expertízy. Stevardi kočky nevyhledávají a zápisný vklad se nevrací. Výstava koček končí po udělení titulu Best In Show. Je zakázáno fotografovat kočky bez souhlasu reprezentantů výstavní komise.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6316 (magazin-chovatele.cz#9889)


Diskuze a zkušenosti

Eliška | 17.01.2014 19:23
Re: Výstavy koček Miluji kočky i jiná zvířata ale všechna mi umřít kromě pejska.. !!

David Reitinger | 03.08.2014 08:21
Re: Výstavy koček Dobrý den.Jdeme na naši první výstavu.Výstava probíhá vždy jeden až dva dny.Předpokládám,že samotná výstava a vyhodnocení výsledků je v prvním dnu,ale nikde jsem se nedočetl co se děje ten druhý den.Nebo vystavovatelé musí být přítomni celé dva dny?Děkuji


Přidat komentář