Výchova kočky

Kočka patří spolu se psem k nejčastějším domácím mazlíčkům, kteří nám dělají společnost. Zvířecí tvor se stává právoplatným členem rodiny, a s jako takovým o něj nejen pečujeme, hrajeme si s ním. My od něj očekáváme poslušnost. Té se však sám nenaučí.

Ve výchově koček, ale nejen u nich platí, že musíte být důslední. Pokud totiž v určité věci x krát nepovolíte, a pak jednou ano, vyvoláte ve zvířeti zmatek. A budete pak Vy sami příčinou toho, že zvíře bude neposlušné.

Výchova kočky již začíná od kotěte

Výchovu kočky je možné do určité míry přirovnat k výchově lidské bytosti, tedy dětí. Tak, jako děti vychováváme od narození, určujeme jim mantinely, ale také prostor volné působnosti, dle jejich vývojového stádia je učíme různým dovednostem a návykům, tak i kočky je důležité učit a vychovávat od malých** koťátek**.

Jak se říká „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Pokud byste tedy nechali kočku jen tak volně růst, aniž byste ji od malička například naučili vykonávat potřebu na vyhrazené místo, jen těžko by se Vám to podařilo v její dospělosti. Čím dříve tedy začnete s výchovou koťátka, jak si ho přivezete domů**, tím lépe**.

Schopnost kočky naučit se rozličným dovednostem

Kočky jsou kolikrát podceňovány, co do dovedností, které jsou schopné se naučit. Oproti tomu od psa je naopak očekáváno, že zvládne celou řadu našich povelů. Ovšem i kočka je tvor velmi chytrý, a tak spíše záleží na nás, do jakých dovedností se s kočkou pustíme.

Hygiena jako základní bod u výchovy kočky

První, co se budeme snažit, aby se kočka naučila, je dodržování hygieny. Samozřejmě tím nemáme na mysli hygienu, kterou provádíme my lidé v koupelně. U koček je hygienou myšleno používání kočičího záchodku. Kotěti vyhradíme určité místo, kam umístíme například nízkou, snadno omyvatelnou misku s pískem. Kočka pak vykonává potřebu právě do takto připravené misky. Již i ta nejmenší koťátka jsou schopná se naučit chodit na misku. Někdo také volí zpočátku místo misky noviny.

Povely u kočky

Nejen pes slyší na povely. I kočku můžete naučit, aby k Vám přiběhla, sedla si na Váš klín aj. Při** výcviku kočky**, můžeme-li tomu tak říkat, je třeba pamatovat také na přiměřenou délku doby. I kočka se totiž může snadno unavit, ztratit pozornost a zájem o dané podněty.

Procházka s kočkou na vodítku

Ano, slyšíte, či spíše čtete dobře. S kočkou je možné chodit ven, a to s vodítkem. Vodítko pro kočku se však trochu liší, od vodítka pro psa. Takové vodítko není pouze upevněno u krku. Máme zakořeněné, že kočka, pokud si ji například pořídíme domů, do bytu a nemáme další pozemek v podobě přilehlé zahrady, tak je výhradně doma. Ovšem kočka uvítá, když ji vezmete s sebou ven na procházku.

Možná se setkáte s překvapujícími a úsměvnými pohledy od kolemjdoucích. Chce to však jen dát čas nám lidem. Vše, co totiž nemáme spojené s určitým standardem, je pro nás divné.

Za každou novou dovednost, kterou se kočka díky Vám naučí, ji nezapomeňte pochválit. Může to být jen slovní pochvala, pomazlení, pohlazení, ale také její oblíbený pamlsek. Pokud budete mít pocit, že kočka za určitý čas nějakou naučenou věc zapomněla, není tomu tak. I malé děti, které se jednu věc naučily, ji tzv. na čas vytěsní, a to proto, aby daly prostor něčemu novému, pro ně zatím neznámému.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6308 (magazin-chovatele.cz#9868)


Diskuze a zkušenosti

Vítězslav | 23.01.2013 10:04
Re: Výchova kočky Dobrý den. Máme doma kočku. Možná vlastně nemáme kočku, ale vypadá to, že spíše tchoře kříženýho s jezevcem a liškou.. Je velká, nepříjemná, zlá a s výrazem lovce.. Přítelkyně ji má asi 7 let, vzala si ji tenkrát, když se ji původní majitel chtěl zbavit (asi věděl proč). Nevím, co je to za povahu zvířete, ale pokud se kolem ní někdo rychleji mihne, zaútočí, nejčastěji na nohy (moje kotníky by mohly vyprávět). Dokonce jsem i spal, a kdž jsem pohnul rukou, skočila na postel, kousla mně do lekte u tekla se schovat do skříně.. Občas sekne i mojí přítelkyni, jako vděk za to, že jí zachránila a dává jí asi 3 porce pro menšího psa denně.. To je ale nic ve srovnání s tím, jak se chová, když jsem doma sám. Nevím, asi to vycítí a umí se přetvařovat. Je vychytralá a hlavně zákeřná.. Když jdu z nějaké místnosti, kde ona leží (mimochodem to není často, protože já do těch místností raději nechodím), tak má ve zvyku vystartovat na mně zezadu, když odcházím a už se na ní nedívám.. Většinou doma chodím od pasu dolů zabalen v

Věra Sládková | 23.04.2014 13:08
Re: Výchova kočky Asi je už pozdě, dnes je 23.4.2014, ale mě to připadá, že si chce kočka s vámi hrát. Vy se točíte kolem přítelkyně a kočka \"žárlí\". Kupte kočičce míček a občas jí ho hoďte. Moje maminka má 13ti letého kocoura a stále je hravý jako kotě.


Přidat komentář