Útulky pro kočky

Chcete si pořídit kočku? Nevíte, zda si vybrat klasickou kočku domácí, tedy kočku bez příslušnosti k nějakému konkrétnímu plemenu, anebo kočku plemennou? Je vašim požadavkem, aby kočka byla ještě kotě, nebo se spokojíte i se starší?

Pokud nejste při výběru vašeho nového kočičího společníka zaměřeni na nějaké konkrétní plemeno, pak zkuste využít služeb kočičího útulku.

Co je to útulek pro kočky?

Útulek pro kočky, nebo jinak řečeno kočičí útulek, je zařízení, kde nacházejí ideálně pouze** přechodný domov toulavé kočky**, nebo kočky, kterých se jejich majitelé zřekli, popřípadě kočky, které ztratily svého pána z nějakého jiného důvodu. Některé kočičí útulky jsou sponzorovány městem, jiné přežívají pouze z platů majitelů útulku a z darů sponzorů a dobrovolníků. Prakticky stoprocentně lze říci, že útulek pro kočky nikdy není výdělečným zařízením, protože majitel nebo zřizovatel útulku musí platit kočkám krmivo, očkování, odčervování a ve většině útulků kočkám platí i kastraci.

Kastrace koček v kočičím útulku

Ve většině kočičích útulků kočky kastrují. Proč je tomu tak? Není to zbytečně kruté? Důvod je jednoduchý. Toulavé kočky se rychle množí. Aby se kočky nepřemnožily, ve většině kočičích útulků každou nově příchozí** kočku vykastrují**. Díky tomu, kdyby si kočka u nového majitele nezvykla, a stala se z ní opět kočka toulavá, se již nebude podílet na rozmnožování toulavých koček. Kastrace toulavých koček má tedy jediný cíl – snížit množství toulavých koček na minimum. Navíc, pokud se kočka vykastruje, sníží se její touha po toulání, což zvýší pravděpodobnost, že u svého nového majitele zůstane. Kastrované kočky jsou také údajně mazlivější a méně agresivní a bojovné. Na druhou stranu kastrace u koček má za následek** větší chuť k jídlu**, a ta, když se spojí s nižší chutí po toulání a pohybu celkově, mívá za následek tloustnutí kočky. Takže, ať už současní nebo budoucí majitelé kastrovaných koček, pozor na množství jídla a na hlídání hmotnosti.

Jaké kočky mají v kočičím útulku?

Pokud si chcete pořídit kočku nějakého konkrétního plemene, pak v kočičím útulku asi nepochodíte. Většina koček v útulcích pro kočky jsou kočky domácí, tedy kočky bez příslušnosti k nějakému konkrétnímu plemenu, v podstatě kočky kříženci. I když občas se v útulku může objevit i kočka patřící k nějakému plemenu, ale je to spíše výjimečné. V útulku si nejčastěji můžete pořídit kočky již dospělé, ale objevují se i koťata narozená přímo v útulku, nebo také koťátka donesená někým, komu se narodila doma, ale nenašel žádné zájemce.

Jak můžu pomoct kočičímu útulku?

Hodně útulků pro kočky, jelikož jsou to nevýdělečná zařízení, přežívá na hranici své existence. Pokud jim chcete pomoci, můžete jim darovat nějaké peníze na bankovní účet, popřípadě** donést do útulku kočičí krmivo**. Útulku pomůžete také tím, že si nějakou kočičku odnesete domů. Nikdy byste to však neměli dělat ze soucitu, ale jen v případě, že máte o kočku opravdový zájem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6311 (magazin-chovatele.cz#9874)


Přidat komentář