Standardy barev koček

Ačkoliv existuje jenom málo genů, určujících plné barvy, chovatelské organizace situaci komplikují tím, že dávají geneticky podmíněným barvám různá atraktivní jména podle plemene kočky. Tato tendencepřevládá zejména u kreseb.

Původní zbarvení srsti kočky

byl barevně pruhovaný aguti typ, určený jako ochranné zbarvení do přírodního prostředí. První mutace, která ovlivnila zbarvení chlupu a odstranila pruhování, bylo pravděpodobně černé zbarvení.

Tuto mutaci často vídáme u jiných kočkovitých šelem, např. u černých levhartů nebo u černých jaguárů. Další mutace jsou červená, bílá nebo zředění plných barev. Těchto několik genetických variací tvoří rámec pro množství dnes existujících barev srsti u koček.

Přirozené rozlišení barev

Zředění plné barvy vždy označuje skutečné plemeno. Stalo se určitým znakem některých přirozeně vzniklých plemen včetně ruské modré.

Pigmentace koček

Všechny barvy chlupů obsahují různá množství dvou složek melaninu – eumelaninu a phaeomelaninu. Eumelanin vyvolává zbarvení černé a hnědé, kdežto phaeomelanin červené a žluté.

Pgmeny vznikají v kožních buňkách

Všechny barvy jsou založeny na přítomnosti nebo nepřítomnosti těchto pigmentových zrnek v každém chlupu. Pigmenty vznikají v kožních buňkách, zvaných melanocyty a jejich rozložení v buňce je geneticky dáno.

Hustota barvy

Některé kočky mají živé, syté, plné barvy, např. černou, čokoládovou, skořicovou nebo na pohlaví vázanou červenou. Kočky s touto srstí mají jednu kopii genu pro sytou barvu, která je dominantní a zajišťuje, že je každý chlup zcela zaplněn pigmentovými zrnky, což mu dodává syté zbarvení.

Lila, modrá, plavá kočka

Jiné kočky jsou světlejší, mají zředěnou barvu, modrou, lila, plavou nebo na pohlaví vázanou krémovou. Tyto kočky mají dvě kopie genu pro zředění, které je recesivní a způsobuje, že v chlupu je méně pigmentových zrnek. Výsledkem pak je světlejší odstín plné barvy.

Standardy pro barvy srsti koček

Ačkoliv existuje jenom málo genů, určujících plné barvy, chovatelské organizace situaci komplikují tím, že dávají geneticky podmíněným barvám různá atraktivní jména podle plemene kočky. Tato tendence převládá zejména u kreseb, ale objevuje se i u jednobarevných.

Levandulová kočka

Lila se v některých amerických asociacích nazývá levandulová, černá orientální krátkosrstá se jmenuje ebony, geneticky čokoládová orientální krátkosrstá se v Británii jmenuje havana a v Severní Americe kaštanová, kdežto čokoládová havana vypadá spíše jako skořicová a jmenuje se také kaštanová. Červené kočky se nazývají červené plné, protože je rozdíl mezi jednobarevně červenými a červeně žíhanými, i když velmi jemný.

Tureck van v červenobílé barvě

se nazývá auburn and white. Želvovinové kočky s bílou se v CFA nazývají kaliko, protože připomínají potištěnou látku.

Standardy plemen

přihlížejí také k zbarvení nosu, pysků a polštářků tlapek, které musí odpovídat barvě srsti. Bílé kočky mají tlapky růžové, u černé černé, modré modré, růžové až cihlově červené mají červené tlapky. To se ovšem mění, v některých případech záleží uznávání barvy na asociaci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6298 (magazin-chovatele.cz#8943)


Přidat komentář