Siamská kočka

Láká vás nějaké exotické kočičí plemeno? Líbí se vám kočky, které mají elegantní protáhlý tvar těla a ještě k tomu modré oči? Pak by se vám mohla líbit Siamská kočka, která tyto požadavky do puntíku splňuje.

Siamská kočka, jejíž mezinárodní název je Siamese cat, vznikla s největší pravděpodobností v asijském státě Siam, jak se dříve jmenovalo dnešní Thajsko. Neví se přesně, kdy byla vyšlechtěna, ale nejspíše to bylo mezi 15. a 17. stoletím našeho letopočtu. Siamská kočka byla původně chována pouze jako zvířátko mocných a bohatých – byl to miláček siamské šlechty a v době kolonizátorů rovněž také britské šlechty, která plemeno vyvezla do Britského království. Mezi její předky bývá často řazena jak divoká kočka bengálská, tak i domestikovaná Bengálská kočka.

Povaha Siamské kočky

Siamská kočka je energická, temperamentní a inteligentní. Je také hodně zvídavá a všechno musí prozkoumat, bývá rovněž velmi tvrdohlavá. Zvláštností Siamské kočky je to, že se dá snadno naučit chůzi na vodítku a některé Siamské kočky dokáží i aportovat. Rovněž bývá na kočku až nezvykle silně věrná svému pánovi a proto pro ní není dobré dlouhé odloučení od majitele, které po psychické stránce špatně snáší. Z těchto důvodů (věrnost pánovi, chůze na vodítku a aportování) bývá někdy Siamská kočka, stejně tak jako třeba Mainská mývalí kočka, připodobňována k psovi. Rozhodně nemůžeme říct, že Siamská kočka je více pes než kočka, to určitě ne. Kočičí povaha v ní stále převládá, ale na druhou stranu je** Siamská kočk**a vhodná i pro toho, kdo by měl raději psa, ale nemůže si ho dovolit například z časových důvodů (nutnost pravidelného venčení) nebo kvůli štěkání, které by mohlo vadit například majiteli domu.

Vzhled Siamské kočky

Siamská kočka dosahuje hmotnosti od 2,5 do 5,5 kilogramu. Siamská kočka má spíše** atletický a protáhlý tvar těla**. Má protáhlou klínovitou hlavu (tvar obráceného trojúhelníku), dlouhé špičaté uši, dlouhý a rovný (plochý) nos a šikmé oči mandlovitého tvaru. Srst „siamky“ je vždy krátká a může mít až 20 barevných variant. Barva očí Siamské kočky by měla být vždy modrá. Když byly Siamské kočky v období evropských kolonizátorů vyváženy ze Siamu do Británie i jinam, křížily se zde s ostatními plemeny a kříženci. To způsobilo, že se modrá barva z očí Siamských koček začala vytrácet. Podle chovatelů Siamských koček tak údajně platí, že čím tmavší modrá barva očí, tím blíže má Siamská kočka k původnímu siamskému (thajskému) plemenu.

Albinotická siamská kočka

Ač by se podle názvu plemene** Albinotické siamské kočky** mohlo zdát, že jde o albínskou variantu Siamské kočky, není tomu tak. Obě plemena jsou si vzhledově podobná (štíhlá atletická postava, protáhlé tvary, šikmé oči), obě pocházejí z Asie a řadí se mezi kočky orientálního typu. Jde však o samostatná plemena. Albinotická siamská kočka však není příliš známá ani rozšířená, protože její plemeno nebylo dosud oficiálně uznáno (na rozdíl od Siamské kočky). Albinotická siamská kočka je vždy bílá a má červené oči.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6310 (magazin-chovatele.cz#9871)


Přidat komentář