Péče o koťátka

Chystáte si pořídit kotě? Pak byste měli vědět, že dobrá příprava vám pomůže najít to správné kotě právě pro vás a také pomůže zajistit vše potřebné pro jeho příchod do vaší rodiny.

Narození kotěte

První péči poskytuje kotěti jeho kočičí máma. Ta se dokáže o své potomky velmi pečlivě starat. Pokud vlastníte kočku s průkazem původu, tak většinou bydlí s vámi. Máte pak tu krásnou možnost sledovat jak se o své potomky stará. Obyčejná kočka, tedy nevýstavní, ta co bydlí u vás na dvoře, svá koťátka pečlivě uschová na předem jí vybraném místě a tam o ně pečuje. Pokud vám důvěřuje, až to sama uzná za vhodné, přinese je ukázat. Péče, která se očekává od majitele kočky, nastupuje až později. Jde o dokrmování, převod kotěte na granule pro kočky, odčervení, očkování a pak výběr vhodného majitele.

Výběr kotěte

Pokud si vás kočky získaly a vy byste si rádi nějakou pořídili domů, měli byste zvážit, co s kočkou zamýšlíte a co od ní očekáváte. Kočka je svébytná osobnost, nelze ji cvičit jako psa. Lze ji pouze vychovat. Zato svým chováním a hrami dokáže u člověka navodit příjemnou náladu. Ne nadarmo se kočky používají k léčbě felinoterapií. Vrnění kočky v náručí je velice příjemné. Vybrat kotě byste si tedy měli buď z** chovatelské stanice,** kde získáte chovnou kočku s průkazem původu nebo například od známých kotě kočky domácí, tedy bez průkazu původu. Kočky s průkazem původu jsou nabízeny v mnoha rasách. Pro chov v bytě jsou vhodnější i v případě, že s nimi nehodláte navštěvovat výstavy. Chovné kočky mohou mít krátkou srst nebo dlouhou nebo dokonce žádnou. Zbarvení i tvar jejich těla se liší podle rasy. Kočka domácí má také mnoho variant barev. Právě u kočky domácí byla vypozorována jedna zajímavá vlastnost. Pokud je kotě štíhlé bude živé a hravé i v dospělosti, pokud je spíše zavalitější, bude klidné. Koťata jsou však všechna hravá.

Kocourek nebo kočička?

Toto rozhodnutí je opravdu pouze na vás a na tom, co od soužití s kočkou očekáváte. V podstatě mezi kočkou a kocourem je rozdíl pouze ve velikosti. Kocour je v dospělosti o něco větší. Jinak jsou stejně inteligentní, mazliví i hraví. Vaše rozhodnutí by mělo především ovlivnit to, zda se hodláte věnovat chovu koček nebo zda ji chcete pouze jako příjemného společníka. Pro chov je vždy lépe zvolit kočku. S tou nejsou většinou žádné problémy. Chovný kocour naproti tomu však je problematický svými zálety, souboji a také značkováním, které může být až nesnesitelné. Pro zpříjemnění života neváhejte a klidně si pořiďte kocourka. V době prvního mrouskání, tedy v době kdy je kocourek pohlavně dospělí, je dobré ho vykastrovat. Pro kocoura je kastrace vhodnější a bezproblémovější než pro kočku. Kocourek se zklidní a není poraněný po bitkách o kočky. Také se spíše drží doma.

Kde si opatřit kotě?

Pokud se rozhodnete pro čistokrevnou kočku či kocourka, měli byste si ji vybrat přímo u chovatele. Existují sice obchody, kde je možné si také kočky s průkazem původu opatřit, ale není to vhodné. Nikdy totiž nevíte, jak bylo s koťátkem zacházeno. Kočka je velice citlivý tvor a špatné zacházení u ní může vyvolat poruchy chování. U chovatele vidíte, jak se ke kočkám chová, jak kočky bydlí, jak se chovají. V případě podezření na špatný přístup ke koťátkům si raději vezměte kotě od jiného chovatele. Kočka domácí, tedy nechovná má stejně krásná koťátka jako ta chovná. Problém je však, že se ráda toulá. Pokud ji však necháte vykastrovat, bude se držet více doma. Pořídit si koťátko kočky domácí můžete od sousedů, známých nebo i na inzerát.

Kolik stojí kotě?

Čistokrevné kotě vás může přijít i na dvacet tisíc korun. Vždy záleží na tom jaký druh zvolíte. Kotě kočky domácí často získáte i darem.

Na co si dát pozor při koupi?

Důležité je především zdraví kotěte. Mělo by mít krásně bílé zuby, čisto pod ocáskem a čistou srst. Neměl by vykazovat žádné známky onemocnění. Pokud má kotě rodokmen, mělo by mít vše zapsáno a potvrzeno plemennou knihou seriózního chovatelského klubu.

Než si kotě přivezete domů

Dříve než si pro vybrané koťátko pojedete, je nutné mu připravit vše potřebné. To znamená misky na granule a vodu, kočičí toaletu, lopatku, podestýlku, místo na spaní, něco, kde si bude brousit drápky, hračky a také granule pro koťata.

První dny kotěte v novém domově

Malé kotě okamžitě začne prozkoumávat nové prostředí, ve kterém se ocitlo. Bohužel si ale zatím neuvědomuje všechna nebezpečí, jež na ně číhají v podobě různých nástrah a pastí. A jeho zvědavost se tak pro ně může snadno stát i životu nebezpečnou. Proto je nezbytné dodržovat několik základních pravidel a vaše kotě se bude v novém domově cítit příjemně a v bezpečí. Kotě by nemělo mít přístup k otevřeným** oknům,** mohlo by vypadnout. Proto je dobré okna opatřit sítí proti hmyzu.Pozor je nutné dávat i na vchodové dveře, kotě by jimi mohlo snadno proklouznout ven a už netrefit zpět.

Seznámení s ostatními členy rodiny

Pokud máte doma i jiná zvířata, musí se naučit spolu žít. Nejlépe je přivykat je ne sebe postupně. Velmi dobrou pomůckou je, když kotě otřete do některého kousku vašeho oblečení. Ostatní zvířata budou cítit z kotěte váš pach a lépe ho přijmou. Nebojte se ani pořekadla, že kočka a pes jsou největší nepřátelé. Pokud se seznámí v době, kdy jsou oba malí nebo je alespoň jeden v době mláděte, pak se z nich mohou stát nerozluční přátelé po celý jejich život.

Venkovní procházky

Pokud chcete nechat kotě venku, mělo by být naočkované. Jinak může dostat některou z obávaných nemocí a zemřít nebo i nakazit vás.

Jak pečovat o srst kotěte?

Kotě je čistotné stvoření, samo si čistí srst a pečuje o ni, ale čas od času byste mu měli trochu pomoci.** Časté a pravidelné česání** nebo kartáčování vám pomůže udržet srst vašeho mazlíčka opravdu čistou, což je zvláště důležité u dlouhosrstých plemen.

Jak naučit kotě na toaletu?

Koťata potřebují vykonat svou toaletní potřebu po každém krmení, takže právě v tomto okamžiku byste kotě měli uchopit a položit na toaletní misku. Jako trik, který dobře zabírá, je vhodné vzít opatrně kotěti tlapku a zahrábnout jí do podestýlky. Kotě pak již bude vědět, co má dělat.

Odčervení a očkování

Kotě a pak i dospělou kočku je nutné pravidelně odčervovat a očkovat.Odčervujeme 14 dní před očkováním a asi 4 krát ročně. Očkujeme v 8 týdnu, ve 12 týdnu a pak vždy jedenkrát za rok.

Jak kotě krmit?

Kočičí strava by měla, v porovnání s potravou pro psy nebo s naší lidskou stravou, obsahovat více bílkovin a tuků. Pouze správné krmivo dodá kočkám potřebný přísun energie nezbytný k posílení jejich svalstva a tvorbě lesklé a krásné srsti. Kotě by mělo mít v misce po celý den kvalitní granule, nejlépe ze superprémiové řady. Pak samozřejmě také** vodu.** Výživa pro kotě se dělí na granule do 4 měsíců a pak od 4 měsíců do jednoho roku. Od jednoho roku krmíme granulemi pro dospělé kočky a můžeme přidat i různé kočičí kapsičky a konzervy.

Kočičí hry

Kotě je velmi hravé. Vlastně jeho denní program se skládá z těchto činností: jídlo, toaleta, spánek, hra, broušení drápků, hra, jídlo a tak pořád dokola. Pokud má kotě náladu, nechá se od vás i hladit, mazlit a hraje si s vámi. Pokud si s vámi hrát nechce, zkoušejte to pořád dokola s pauzami. Uvědomte si, že kotě pro správný vývoj potřebuje hodně spát a tak nemusí mít vždy na hru náladu.

Jak kotě vychovat?

Kotě může v některých případech docela řádit. V té době klidně může i zničit nábytek nebo jiné zařízení. Nejlépe uděláte, když přísným hlasem jeho činnost překazíte. Když kotě káráte, tak nikdy nepoužívejte jeho jméno. Jménem na něho mluvte jen u příjemných činností jako je jídlo nebo hra nebo mazlení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6305 (magazin-chovatele.cz#9853)


Diskuze a zkušenosti

Jana | 07.12.2014 13:53
Re: Péče o koťátka Prosím,může očkování ovlivnit chování kočky?očkovali jsme v půl roce života a přestala být hravá.Děkuji za odpověd


Přidat komentář