Odblešování koček

Odblešování koček je velmi složitou záležitostí, která vyžaduje nejen použití speciálních přípravků, ale zejména trpělivost. Zvláště při výběru preparátů je potřeba mít se na pozornosti, neboť se v nich mohou vyskytovat toxické složky.

Každý majitel jakéhokoli domácího mazlíčka musí čas od času řešit mnohé problémy, ať již zdravotní tak i kupříkladu blechy. Tyto problémy se týkají zejména psů a koček. Chcete-li se tedy blech zbavit opravdu dokonale, je potřeba se o tomto problému dozvědět více.

Odblešování koček

Odblešování koček je dosti složitou záležitostí, zejména proto, že kočky jak jistě víme, nemají příliš v lásce vodu, ale také proto, že je dosti složité, blechám předcházet. To bychom s nimi museli chodit ven na vodítku, což není zrovna standardní způsob. Jak tedy postupovat v případě, že jsme u kočky blechy již nalezli? Existuje několik způsobů, jak se blech zbavit a tyto způsoby si přiblížíme níže.

Něco o blechách

Potřebujeme-li zbavit naši kočku blech, je potřeba kromě blech, které se nacházejí na ní samotné, zbavit také blech, které již stihly zamořit její pelíšek a také všechna ostatní místa, na kterých se kočka vyskytuje. Na všech těchto místech jsou totiž vajíčka a larvy blech, ze kterých se později vylíhnou blechy další. V případě, že kočka blechy má, kouše se a škrábe, což vede k tomu, že může kočka sníst blechu nakaženou tasemnicí a také se začnou vyskytovat alergie na bleší kousnutí apod. Kočky mohou být po silném napadení blechami vykazovat také chudokrevnost a jiná bakteriální onemocnění.

Jak dlouho blechy žijí?

Samička blechy je na živu zhruba 4 měsíce, přičemž je schopná snést za jeden den 20-50 vajíček. Larvy se klubou 2-5 dní, poté se na 1-2 týdny zakuklí a vylíhnou se z nich dospělé blechy, schopné dalšího rozmnožování. Má-li tedy kočka jednu blechu, je více než pravděpodobné, že je jich v okolí daleko více. Vajíčka blech mají velmi hladký povrch, a proto se neuchytí na srsti, ale padají do polštářů, pelíšků, koberců atd.

Jak kočky zbavit blech?

Zablešenou kočku je nutno umýt šamponem nebo ošetřit zásypem. Poté je vhodné aplikovat dlouhodobější přípravky, které působí jako antiparazitikum. Nejčastěji jsou tyto prostředky v podobě pipet a sprejů, avšak existují také obojky a preparáty spot-on. Zejména preparáty spot-on dokáží před blechami kočku ochránit velmi spolehlivě a postačí, když je naneseme pouze v několika kapkách přímo na kůži kočky. Chceme-li blechám předcházet, měli bychom kočkám prohlížet srst a anitiparazitika aplikovat preventivně. Měli bychom také vědět, že je potřeba kočky po odblešení odčervit, neboť je blecha jakýmsi mezihostitelem různých druhů tasemnic. Prostředky na odčervení se prodávají buďto ve formě tablety či pasty.

Jak vybírat přípravky na hubení blech?

Nejlepším řešením při výběru přípravků na hubení blech je oslovit veterináře. Pouze tak se můžeme vyhnout zakoupení přípravků nevhodných. Mnoho lidí si nečte etikety až tak podrobně, aby mohli zjistit, že je v přípravku obsažen kupříkladu toxický Diffusil. Diffusil je nevhodný a kočkám, které jsou velmi citlivé, mohou způsobit až otravu. Chceme-li mít při nákupu přípravků na hubení blech jistotu, musíme číst pečlivě etikety nebo nekupovat tyto přípravy v drogeriích, ale pouze u již zmiňovaných veterinářů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6320 (magazin-chovatele.cz#9893)


Přidat komentář