Nejčastější kočičí choroby

Aby byla vaše kočka zdravá a tím i šťastná a přítulná, je nezbytné dbát na prevenci a dodržovat základní pravidla chovu. Pokud se již nemoc projeví, je nutné navštívit veterináře a okamžitě zahájit léčbu.

Vnitřní paraziti u koček

Kočka se může nakazit parazity jako je škrkavka, tasemnice a toxoplazmóza. Škrkavka je parazit pro kočku nebezpečný. Zejména pro malá koťata. Ty se nakazí většinou z mateřského mléka. Silně začervené kotě může být anemické, podvyživené a červi mohou i uzavřít průchod střeva. U březích koček mohou škrkavky způsobit porodní komplikace, poškození plodů nebo i jejich úhyn. Tasemnice se vyskytují především u starších koček. Postižená kočka si často vylizuje konečník. Toxoplasmózou může onemocnět kočka, která pozře mezihostitele. Může to být myš nebo kus syrového masa. Ve velké většině případů proběhne onemocnění bez příznaků, pouze náhodným vyšetřením trusu se najdou vajíčka parazita. Pokud se už onemocnění projeví, je to nejčastěji zápalem plic, průjmy, teplotou, výtoky z nosu a očí a zánětem mandlí. Nejlepší léčba je zde prevence. To znamená pravidelné odčervování. Pokud již k onemocnění dojde, nezbývá než vyhledat veterináře, který zahájí léčbu.

Onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin téměř vždy ohrožuje život kočky, proto vyžaduje rychlou léčbu. Může ho způsobit nedostatek tekutin nebo granulovaná strava s vysokým obsahem soli. Proto je nutné dbát na to, aby kočka měla neustále dostatek vody a při výběru granulí se dívat i na obsah. Velký obsah soli v kočičí stravě může i trvale poškodit ledviny koček. Pokud tedy dojde k onemocnění ledvin nebo močového ústrojí je nezbytné vyhledat veterináře a domluvit se na léčebném postupu. Základem jsou léky, teplo, dietní strava bez soli a hlavně dostatek čerstvé vody.

Nemoci kůže a srsti

Kočka může onemocnět kožní plísní, zánětem kůže, vředy, nádory a také může mít mastný ocas. To jsou nejčastější onemocnění vyžadující si pozornost. Plíseň se může objevit na kůži, drápcích i srsti. Onemocnění se vyskytuje nejčastěji u koček mladších dvanácti měsíců nebo u starých a podvyživených zvířat. Kočka se nakazí nejčastěji přímým kontaktem nebo pobytem v místě, kde se nakažené zvíře pohybovalo. Je nutné si uvědomit, že tato onemocnění jsou přenosná na člověka a tak je na místě velmi důsledná hygiena. Používání desinfekčních prostředků, které spolehlivě zničí spory plísní a samozřejmě i zahájení včasné a důsledné léčby, která může trvat i několik měsíců. Zánět kůže se projevuje nejčastěji svěděním. Může jít o kontaktní, alergický nebo sluneční zánět. Kočka se drbe a může nakonec zůstat zcela bez srsti. Mohou se začít tvořit i boláky a puchýře. Bez veterináře kočce nemůžete pomoci. Léčba spočívá v podávání antibiotik, protizánětlivých léků, hormonálních přípravků a zabránění kočce v drbání. Vředy a nádory jsou pro kočku velmi bolestivé. Nejlépe uděláte, pokud navštívíte veterináře, který vám ukáže jak taková místa ošetřovat a předepíše vhodné hojivé přípravky. Mastný ocas se vyskytuje u nekastrovaných kocourů. Je nutné častější mytí buď ve jemném dětském šamponu, nebo v léčebném šamponu, který vám doporučí veterinář.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6325 (magazin-chovatele.cz#9902)


Přidat komentář