Mainská mývalí kočka

Pokud byste měli rádi kočku, která bude vzhledem připomínat divokou šelmu, ale svou povahou bude přítulným mazlíčkem, pak je pro vás ideální Mainská mývalí kočka, která je velmi zajímavou směsí kočky domácí a divokých koček z Eurasie a Severní Ameriky.

Mezinárodní název** Mainské mývalí kočky** je Maine Coon. A odkud vlastně Maine Coon pochází a jak ke svému jménu přišla?

Původ Mainské mývalí kočky

Mainská mývalí kočka patří mezi stará plemena koček, takže její původ není zcela jasný. Její vzhled a také její hmotnost, která se pohybuje až neskutečně vysoko nad průměrem (6 až 12 kilogramů), nám napovídají, že tahle kočka je v něčem jiná – co se týče** vzhledu** a tělesné stavby, má v sobě více „divokých“ genů, než kterákoliv jiná domestikovaná kočka.** Mainská mývalí kočka** pravděpodobně vznikla v jednom ze států USA, konkrétně v severovýchodním státě Maine. Při osidlování Severní Ameriky si s sebou severoevropští, ruští a čínští přistěhovalci přiváželi i kočky ze svých domovských oblastí. Často se jednalo o kočky polodivoké, křížence zcela divokých koček a koček domácích, křížence velkého vzrůstu a jen částečně ochočené. Neřízeným křížením těchto koček a zároveň severoamerických divokých koček vznikl „předek“ Mainské mývalí kočky, který se v oblasti státu Maine stal jakýmsi standardem toho, jak má vypadat kočka domácí. Již v roce 1861 byla Maine Coon uznána jako kočičí plemeno. Mezinárodní organizací pro kočičí plemena FIFé byl plemenný standard Mainské mývalí kočky uznán v roce 1983.

Mainská mývalí kočka - vznik jména

Co se týče první části názvu plemene, tedy „Mainská“, pak je vše jasné – pochází ze severovýchodu USA, ze státu Maine. A proč je to kočka mývalí? Rozhodně to není tím, že by byla křížená s mývalem. Důvodů může být více. Jednak je to kočka, která patří mezi ostatními domestikovanými kočkami k těm největším, takže mohla svou velikostí a mohutností a také svým hustým ocasním porostem někomu připomínat mývala. Pravděpodobnější ale je, že své jméno získala díky své** lásce k vodě**, která je u koček velmi neobvyklá. Mainská mývalí kočka má, stejně jako mýval, velmi ráda kontakt z vodou.

Vzhled Mainské mývalí kočky

Nejvýraznějším znakem Mainské mývalí kočky je její vysoká hmotnost a mohutnost, dále pak štětinky na špičkách uší (podobné těm, které má rys), hustá polodlouhá lesklá srst různých zbarvení a v neposlední řadě ještě chlupatější mohutný ocas.

Povaha Mainské mývalí kočky

Ač vypadá Mainská mývalí kočka jako polodivoký dravec, jedná se o plemeno, které je známé mimo jiné svou přítulností, mazlivostí a hravostí, která u Mainské mývalí kočky přetrvává až do pokročilého věku. Dále je Mainská mývalí kočka výjimečná také tím, že ke své rodině často pevně přilne. Díky tomu bývá někdy její povaha připodobňována k povaze psí. I když rozhodně nelze říci, že by Mainská mývalí kočka byla psem v kočičím těle, některé povahové rysy má se psem společné – především již zmíněnou věrnost své rodině. Mainská mývalí kočka se obvykle dožívá 10 až 14 let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6307 (magazin-chovatele.cz#9867)


Diskuze a zkušenosti

alena | 21.12.2012 21:21
Re: Mainská mývalí kočka toto plemeno a pritulne???!! ja uz am svoji 6 mmainskou myvali kocku a jeste ani jednou nebyla ze by se sla mazlit ale spise nas lovila 3 znich se dozili 18 let

Kamila | 09.12.2014 14:39
Re: Mainská mývalí kočka Máme kocourka 10 měsíců a nejen, že je to mazel, ale opravdu se dá přirovnat k pejskům. Chodí za náma do koupelny, postele, vaří s náma, vybaluje tašky, takový rarášek. Máme i britku kočičku a je v jejich povaze obrovský rozdíl. Mazlíci jsou to samozřejmě oba dva a jsou platnými členy rodiny :-)

Jitka | 01.07.2015 10:55
Re: Mainská mývalí kočka Mám tuto kočku ..10 let. A chová se jako pes. Hlídá,vrčí na návštěvy, je mazlicí, hodně upovídaná. Stále musí všechno komentovat.

Petra | 11.11.2015 15:24
Máme kocoura 3 roky. Je vykastrovaný. Povahu má částečně mainskou,protože je zkřížený. Mazel to bohužel není. Také nás lovil a nejvíce ml.syna a někdy jsem měla i strach. Vody se nebojí. Je to člen rodiny, který nás často pobaví svými kousky. Je hrozně zvědavý. Každá návštěva řeší, jak je velký a to má jen 6kg. Všude mě doprovází a je spokojený,když jsme všichni doma.Jinak sedí u dveří a lítostivě mňouká. Vlastně je úžasný,jen škoda,že nevypadá víc,jako mainská mývalí.;-)


Přidat komentář