Kosmetika pro kočky

Těžko říct, co si o tom myslí samy kočky, ale pro nás chovatele platí – vzhled naší kočky je i naší vizitkou. Kočičí kosmetika rozhodně neslouží prioritně ke zkrášlování, ale ke správné a dokonalé péči o naše mazlíčky.

Co je kočičí kosmetika?

Mezi kosmetiku pro kočky můžeme zařadit jak různé kartáče a hřebeny k pročesávání, tak** šampony, pudry, olejíčky** a dokonce takové vymoženosti, jako jsou kočičí parfémy. Nejčastěji se kočičí kosmetika zaměřuje na největší chloubu každé kočky – srst. Ačkoliv je každá kočka od přírody vybavena vlastním "kartáčkem" a "šamponem" (tedy drsným jazykem a slinami), my jí můžeme poskytnout péči ještě dokonalejší. Rozhodně se však nejedná o nějaké "nóbl" přípravky pouze pro výstavní kočky.

Kartáče a hřebeny na kočičí srst

Druhů kartáčků je skutečně spoustu. Existuje spousta tvarů kartáčů s různou tvrdostí štětin z rozličných materiálů, různých cenových kategorií. Každý kartáč má jistá specifika a výhody a je určen na jiný druh srsti. Většina kartáčků je konstruována tak, aby zároveň vyčesávala odumřelé chlupy a pročesávala srst. Pravidelné česání pak zlepšuje** lesk a kvalitu srsti**, protože jím dochází ke stimulaci kočičí kůže.

Gumové kartáče na kočičí srst

Pro většinu plemen jsou vhodné** kartáče s gumovými štětinami**. Některé mají rukojeť, jiné jsou kulaté, přímo padnoucí do dlaně. Největším plusem gumových kartáčů je jejich praktičnost, dobře poslouží i při koupání. Jejich tvar je přizpůsobivý a tak se snadno dostanou do všech záhybů a zákrytů, které kočičí tělo skrývá. Skvěle vyčesávají odumřelé chloupky a masírují pokožku. Existují také rukavice na stejném principu, vhodné především pro krátkosrsté kočky.

Kartáče s drátky

Kartáčky s drátky jsou dalším specifickým druhem česacích pomůcek. Typické jsou pro ně kovové háčky místo štětin. Nejvhodnější jsou pro středně dlouhosrstá až dlouhosrstá plemena. Během línání těchto plemen je doporučeno zvýšit frekvenci česání pro dokonalejší odstranění odumřelých chlupů. Některé kartáče mají zakulacenou "hlavu" pro větší efektivitu a praktičnost česání. Malé kovové kartáčky se také nazývají "finišovací", protože je možno je použít na finální vyhlazení srsti např. před kočičí výstavou.

Ostatní druhy kartáčů na kočičí srst

Dále existují kartáče s přírodními štětinami (z divočáka), které jsou zajímavé svým antistatickým efektem. Proto jsou nejvhodnější pro dlouhosrsté kočky, které by jinak "trápily" poletující chlupy nabité statickou elektřinou.

Některé kartáče jsou oboustranné. Tato úprava je mezi chovateli velmi populární, jelikož kombinuje dva typy štětin – buďto jiný materiál, nebo jiná tvrdost, hustota, apod. Každý si tedy může vybrat podle specifických potřeb svého mazlíčka.

Hřebeny a hrabičky

U** hřebenů** jsou kritéria podobná jako u kartáčů. Mohou mít zuby z různého materiálu, o různé hustotě, délce a tvrdosti. Existují úpravy s rukojetí i bez ní. Hřebínky slouží k pročesávání a vyčesávání srsti a tzv. trimovací k odstranění zacuchaných chlupů a rozčesání uzlíků.

Hrabičky představují revoluční způsob v péči o srst. Kombinují v sobě funkci různých odchlupovačů, rozčesávačů či hřebenů. Vyčesávací (trimovací) hrabičky rozčešou srst, vyčešou volné chlupy a hrubé nečistoty a současně příjemně namasírují pokožku.

Šampony, kondicionéry a oleje pro kočky

Ačkoliv se většina koček koupe nerada a o srst se postará sama, jsou chvíle, kdy je koupel nevyhnutelná. Na trhu existuje k této příležitosti spousta přípravků vyrobených speciálně pro kočky a jejich srst, některé jsou dokonce přírodní. Proto nepoužívejte lidské šampony, tím kočce spíše uškodíte, než pomůžete. U dlouhosrstých plemen používejte i kondicionér pro snadnější rozčesání srsti. K častějšímu použití než běžné šampony a klasická koupel jsou určeny šampony suché. Jak již název napovídá, není k šamponování potřeba, aby kočka byla ve vodě. Tyto šampony mají podobu prášku – pudru – a vtírají a včesávají se do srsti.

Šamponů nalezneme celou řadu, dělí se podle nejčastějších problémů a potřeb koček. Proto si můžeme koupit šampon speciálně vyvinutý pro dlouhosrsté kočky, pro kočky s tvrdou či drsnou srstí, či pro zvýraznění barvy srsti. Některé šampony jsou bezoplachové. K dispozici je nám i řada léčivých šamponů, ať už proti lupům, či parazitům.

Kondicionéry slouží jednak k lepšímu rozčesávání srsti a jednak k jejímu vyživení. Mnohé mají také antistatické účinky. Stejně jako u šamponů i u kondicionérů je z čeho si vybírat.

Oleje jsou určené především pro hydrataci srsti a zvýšení její kondice. Chrání srst před vysušením a dodávají jí úžasný lesk. Nejčastějšími oleji, které se používají k péči o kočičí kožíšek, jsou norkový, čajovníkový (který má navíc antibakteriální účinky), palmový a jojobový. Oleje existují v tekuté formě i jako krémy.

Kromě těchto přípravků existuje ještě celá řada gelů, sprejů, tužidel a podobně. Tyto přípravky jsou však určeny především pro majitele profesionálních výstavních koček.

Kočičí parfémy

U parfémů platí totéž co u šamponů. Nikdy nepoužívejte parfémy pro lidi. Mohly by velmi agresivně podráždit zvířecí pokožku a vůně by zvířatům také nebyla příjemná. Kočka by pak byla stresovaná, podrážděná a nešťastná. Co se kočičích parfémů týče, měly by být jak dermatologicky, tak veterinárně testovány. Proto když už si budete parfém pro kočky pořizovat, nekupujte kde co. Jde vám přeci především o zdraví vašeho čtyřnohého kamaráda.

Ostatní kosmetické výrobky

Ke kompletní péči o vašeho mazlíčka patří také zastřihávání drápků, čištění uší, či péče o oči, zoubky nebo kůži na polštářcích tlapek.

Kleštiček na drápky existuje opět více druhů a není problém je sehnat. Stále však platí, že by vaše kočka měla mít příležitost si drápky sama obrušovat a to i v případě, že žije v bytě. Škrábání po nábytku a na jiných nežádoucích místech se dá zabránit naučením kočky na speciální škrabací špalík. Existují také tzv. odpuzovače koček, což jsou spreje, které se jednoduše nastříkají na místo, kde je přítomnost kočky nežádoucí.

Kůžička na polštářcích tlapek si také žádá zvýšenou pozornost. Může být vysušená a popraskaná, především u koček, které mají přístup ven a v zimním období. Pečující přípravky o tlapky v sobě většinou kombinují preventivní a ošetřující účinky.

Kočičí salony krásy

Stejně jako o nás pečují kadeřnice a kosmetičky, i o kočky může být luxusně postaráno v některém z profesionálních salónů. Speciální salon určený jen pro kočky na našem území zatím neexistuje, ale většina větších psích salonů má v nabídce rovněž stříhání a koupání koček a někdy i jiných zvířátek. Některé psí salony nabízejí péči o kočky po domluvě.

Tím, že jednou zavedete svou kočku do salonu jí však péči nezaručíte. Vaše kočka potřebuje neustálou péči a pozornost stejně jako vy sami!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6302 (magazin-chovatele.cz#9823)


Přidat komentář