Kocouří značkování

Při dodržování své hygieny jsou kočky velmi pečlivé a byt téměř neznečišťují - natož močí. Když se to ale přeci jenom stane, každého z nás to rozčílí. Jaký je důvod, že kočky někdy začnou znečišťovat byt? Většinou k tomu dochází při rozrušení kočky.

I když značkování kocourů a jejich zanechávání nepříjemného ozónu v našem bytě či domě, je věc velmi nepříjemná, tak je v dnešní době už téměř řešitelná. Nechcete-li být otrokem svého kocoura, tak už teď myslete na prevenci, která spočívá v** kastraci.** Značkování totiž provádí ve velké míře nekastrovaní jedinci, a proto nechcete-li kocoura chovného, nechejte ho vykastrovat. Výzkumy uvádí, že po kastraci přestane značkovat až 90% kocourů.

Jste-li odpůrci kastrace nebo chcete kocoura chovného, pak si můžete být jisti, že značkování nejde odnaučit. Z vlastní zkušenosti vím, že se to nepodařilo nejen mě, ale i ostatním chovatelům. I když jsem svého kocoura hlídala a vždy poznala ten "specifický postoj", tak mě vždy obelstil a zanechal svou značku. Nejdůležitější je tedy vytvořit našemu miláčkovi vhodné prostředí tak, aby se cítil pánem domu, neměl konkurenci doma ani ve svém okolí. Chápu, že někdy je tento úkol nesplnitelný.

Je rozdíl mezi běžným značkováním a toaletou?

Při** značkování svého teritoria** kočky používají moč a výkaly, čímž dávají ostatním kočkám vědět o svém pohlaví, věku, zdravotním stavu apod. a dávají tak najevo, aby se nepřibližovaly. Zároveň je uklidňuje, když jsou obklopeni svým vlastním pachem.

Rozdíl od normálního močení je v tom, že se klasicky kočka nepřikrčí, ale značkuje ve stoje odvrácená zády k předmětu, který značkuje a vystříkne směrem dozadu několik kapek moči. Ocas má při tom zvednutý a jeho koncem švihá ze strany na stranu. Kočky značkují v bytě z jiných důvodů než kočky, které v bytě močí, a proto je důležité tyto dvě věci rozlišovat.

Může být značkování vyvoláno nějakou nemocí?

Značkování v bytě bývá** vyvoláno především psychickou rozrušeností Vaší kočky/kocoura**. Samozřejmě, že můžete dojít k veterináři, aby vyšetřil Vaši kočku na některá onemocnění, jako například cukrovku nebo nemoci moč. měchýře, které mohou způsobit, že Vaše kočka močí na nevhodném místě, ale tyto nemoci samotné značkování nevyvolávají.

Kocouři jsou ve svém značkování velmi vynalézaví a nevyzpytatelní. Dokonce mám někdy pocit, že to dělají schválně, aby nám neustále dokazovali svou nadřazenost a nadvládu. Jestliže tedy doma máte chovného kocoura a kočky, tak v době koťat se snažte držet kocoura mimo obytné prostory- pokud tedy máte tu možnost, neboť právě ony koťata jsou pro něj velkou konkurencí a vetřelci.

Bohužel neexistují žádné medikamenty, které by nepříjemný zápach z postižených míst změnily na příjemné vůně. Budiž nám tedy kompenzací za naše úsilí zachovat dům v čistotě a svěžím vzduchu** kocourova láska, přítulnost a všechny ty krásné chvilky, které s našim čtyřnohým kamarádem strávíme.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6318 (magazin-chovatele.cz#9891)


Diskuze a zkušenosti

Eva W. | 21.09.2013 11:00
Re: Kocouří značkování Mám v bytě dvě kočičky a jednoho kocourka, všichni jsou kastrovaní. Opakovaně se stává, že sedačka nebo polštář byly pomočené, přesto že mají toaletu se stelivem. \"Pachatele\" :-) neznám, ale podezírám kocoura. Žiju sama, návštěvy mám zřídkakdy. Smečka žije spokojeně, v klidu, navíc kocour je nebojácný a pohodový. Nemohu přijít na to, kdy a proč značkuje. Takže průběžně peru a čistím, zkoušela jsem nasypat preventivně na sedačku jedlou sodu i pepř, ale bez účinku. Nemá někdo nějakou \"fintu\"? Díky, mňau.tribes

Berta | 06.10.2013 12:48
Re: Kocouří značkování Klidně může značkovat i kočka. Už se nám stalo i to, že přišel řemeslník, položil si na židli bundu a po deseti minutách odcházel s počuraným kolem na zádech. Kočka se tak chová, protože dává najevo, že je šéfka domu. Prevence je taková, že nenecháváme papuče, oblečení apod. volně ležet. Ostatně když si obujete od kočky počurané papuče, tak je to taky mňamka.

Nemo | 28.10.2013 09:19
Re: Kocouří značkování dobrý den,prosím o radu,mám 4měsíce starého kocourka,a začal si značkovat věci manžla,jak ho to odnaučit?děkuji za radu

Dana | 16.02.2015 14:19
Re: Kocouří značkování Dobrý den, mám šestiletého kocoura a je kastrovaný. Minulý rok na podzim jsem se přestěhovala a od té doby nastaly problémy s kocourem. Převážně chodí močit mimo záchod. Kočička čůrá, na jejich záchod, ale kocour ne. Záchody mají čisté a voňavé. Prosím o radu.

raskova jana | 27.04.2015 15:17
Re: Kocouří značkování dobry den chci se zeptat proc nam znackuje kocou po kastraci vždy když knam prijede sestra a prespi v naší posteli nic vic neznackuje jen moji deku

siana | 07.08.2016 14:13
Dobrý den, náš britský kocourek se v posledních dnech na pozemku chová divně. Vystrčí zadek nahoru a obloukem dozadu stříká asi metr, ocas má přitom v klidu a doma se chová úplně normálně, chodí dělat potřebu do záchodku. Netoulá se. Je to značkování? Nemáme s tím zkušenosti a ani se nezdá, že by to smrdělo. Díky za rady.


Přidat komentář