Habešská kočka

Sháníte nějaké nenáročné exotické zvířátko? Ideálně takové, se kterým se dá mazlit? Často si pod pojmem exotické zvíře představíme nějakého hada, pavouka a podobnou havěť. Exotickým zvířetem však může být i kočka.

Pokud se vám líbí kočky orientálního, exotického vzhledu, pak by vás mohla zaujmout spíše drobnější „habeška“ vyšlechtěná v Britském království, původem však z Etiopie. Etiopie, poměrně velký stát v severovýchodní Africe, se dříve jmenovala Habeš. Proto se i tato kočka, která z Etiopie pochází, jmenuje** Habešská**.

Historie Habešské kočky

Plemeno Habešské kočky je v Evropě, kam bylo dovezeno britskými vojáky z Etiopie, známo již od 60. let předminulého století. Plemeno „habešek“ bylo ve Velké Británii oficiálně uznáno roku 1882.

Habešské kočky bývají řazeny mezi přírodní plemena. To znamená, že je to plemeno, které vzniklo samovolně bez přispění člověka. V praxi by však bylo mnohem přesnější říci, že Habešská kočka patří mezi původně přírodní plemena, protože to, že původní Habešská kočka známá v 18. století vznikla samovolně, je dost možná pravda, ale dnešní Habešská kočka je bezpochyby plemeno vyšlechtěné lidmi. To samé se pravděpodobně týká většiny tzv. přírodních plemen koček i psů.

Plemeno Habešské kočky téměř vymřelo v 60. letech 20. století, kdy bylo silně zasaženo kočičí leukémií. Již v 70. letech však počet Habešských koček opět vzrostl a dnes je Habešská kočka rozšířena po celém světě.

Povaha Habešské kočky

Habešská kočka je hravá a inteligentní. Je rovněž temperamentní, velmi zvědavá a činorodá – ráda šplhá ve vysokých polohách, například po stromech. Pokud chováme Habešskou kočku pouze doma, měli bychom jí proto dopřát nějaké prolézací konstrukce, jinak si najde náhradu sama a bude šplhat po záclonách, nábytku atp. Habešská kočka se o samotě velmi nudí, má proto ráda společnost a od svého majitele vyžaduje pozornost.

Vzhled Habešské kočky

Habešská kočka má vždy** krátkou srst**, která může mít až 28 různých barevných variant. Srst Habešské kočky je nejtmavší na vrcholu hlavy, na vrchní straně ocasu a na zádech. Naopak nejsvětlejší je na spodní straně krku, na hrudníku a na spodní straně těla a ocasu. Určující pro srst Habešské kočky je až tříbarevné zbarvení jednoho chlupu, což se označuje pojmem ticking. Habešská kočka má středně velké, mrštné a pružné tělo. Typickým znakem Habešské kočky je klínovitá hlava (tvar obráceného trojúhelníku) a velké od sebe daleko posazené uší, dále poměrně dlouhé nohy a tlapky oválného tvaru. Hmotnost Habešské kočky se pohybuje od 2,5 do 4 kilogramů v případě samic, a od 3,5 do 5 kilogramů v případě samců.

Somálská kočka

Standard plemene Habešská kočka říká, že je to kočka vždy krátkosrstá. Šlechtitelům se však podařilo vyšlechtit i dlouhosrstou variantu plemene. I přesto, že jde v podstatě o stejnou kočku, jen s dlouhou srstí, byla dlouhosrstá varianta Habešské kočky uznána jako samostatné plemeno pod názvem** Somálská kočka**.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6313 (magazin-chovatele.cz#9877)


Přidat komentář