Egyptská mau

Je známo, že v Egyptě uctívali kočky, a to ne ledajaké, jednalo se o Egyptské mau. Kočka v nás svým vzezřením s tečkovaným kožichem vyvolává dojem divoké šelmy. Ovšem jedná se o velmi společenské a přítulné kočičí plemeno.

Egyptskou mau si jen těžko spletete s jinou kočkou. Její tělo je protáhlého, štíhlého tvaru s poměrně vysokými končetinami. Dominantou této kočky jsou, kromě jiného, velké něžné kulaté oči. Když se na Vás kočka zadívá, budete mít pocit, jako by byla neustále zasněná a zároveň Vám chtěla něco říci. Dalším typickým znakem Egyptské mau je její tečkovaný kožíšek. Samotný kožíšek pak může mít kočka stříbrného, bronzového nebo šedivého, kouřového odstínu. Zajímá-li Vás, jaké hmotnosti kočka dosahuje, pak její váha se pohybuje od cca 2,5 až cca 5 kg.

Tak, jako u Francouzek obdivujeme jejich štíhlost, eleganci a cit pro módu a detail v oblékání, tak u Egyptských mau můžeme obdivovat jejich nenapodobitelnou ladnost a eleganci v pohybu.

Kde se vzala Egyptská mau

Egyptská kočka má velmi dlouhou historii. Traduje se, že původ plemen může sahat do doby před cca 3 500 lety. Ve starém Egyptě tuto kočku velmi uctívali. Nebylo výjimkou, že se do hrobek spolu s mrtvým jedincem, přikládala i soška Egyptské mau.

Co vůbec znamená v překladu slovo „mau“? V egyptštině znamená mau slovo kočka. A tak se můžete vedle Egyptské mau setkat i s názvem Egyptská kočka.

Pohled na Egyptskou mau dříve a nyní

Vše se časem mění a vyvíjí. To ostatně platí i pro kočky. Nelze tedy očekávat zcela totožnou povahu u kočky dnes, stejně jako před x stovkami lety.** Egyptská mau** je temperamentní. Ovšem dříve se temperament projevoval ve značné míře. Zato v současnosti je temperament poněkud potlačen. Zato si můžete vychutnat větší přítulnost kočkovité šelmičky.

Kočka na mazlení

Již v úvodu jsme tak trochu prozradili, že Egyptská mau je kočkou přítulnou a společenskou. Pokud se rozhodnete pro pořízení této kočky, pak je dobré také vědět, že se bude cítit lépe, pokud nebude doma sama. Kočka je ve svém živlu, pokud může být ve smečce koček.

Kdo by neměl rád hlazení a mazlení. Ne jinak je tomu u Egyptské mau. Ta přímo vyhledává a vyžaduje Vaše mazlení.  V případě, že jí neposkytujete, z jejího hlediska, dostatečnou pozornost a něhu, pak se může dokonce urazit.

Přítulná, ale i temperamentní kočka

Egyptská mau je tulící kočka, ovšem to neznamená, že je naprosto klidné a mírné povahy. Kočka dokáže pěkně předvést svůj temperament a hravost. A ještě jedna povahová vlastnost je pro** Egyptskou mau** charakteristická. Jako správná „ženská“ je nesmírně zvědavá, a tak musí vše prozkoumat, všude být první.

Pokud hledáte kočku mazlivou, hravou a zároveň otevřenou a temperamentní, pak ji můžete najít právě v Egyptské mau. Od tohoto plemene kočky neočekávejte, že by jen nečinně léhávala na okně. S egyptskou mau naopak nepoznáte, co je to nuda.

My lidé mezi sebou hledáme a volíme krále a královny krásy, šarmu a elegance. Ve světě zvířat, konkrétně u kočkovitých plemen, nemusíme vskutku hledat dlouho. Kočky mají svoji bohyni, a tou je bezpochyby Egyptská mau.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6309 (magazin-chovatele.cz#9869)


Přidat komentář