Devon rex - plemena koček

V roce 1960 našla Beryl Coxová poblíž starého dolu v Devonu na jihozápadě Anglie kudrnatého kocoura. Zkřížila ho s normální kočkou a získala vrh s jedním kudrnatým kotětem, což prozradilo, že jde o recesivní gen. Pojmenovala je Kirlee.

Devon rex - základní údaje o devon rexovi

Doba vzniku: 1960
Místo vzniku: Velká Británie
Předkové: zdivočelé a domácí kočky
Přikřížená plemena: britské a krátkosrsté do roku 1998
Jiný název: pudlí kočka
Hmotnost: 2,5 – 4 kg
Povaha: neodolatelný klaun

Devon rex  - historie Devon rex

V roce 1960 našla Beryl Coxová poblíž starého dolu v Devonu na jihozápadě Anglie kudrnatého kocoura. Zkřížila ho s normální kočkou a získala vrh s jedním kudrnatým kotětem, což prozradilo, že jde o recesivní gen. Pojmenovala je Kirlee.

Devon rex

Rodiče byli zřejmě blízce příbuzní, a tak příbuzenskou plemenitbou pokračoval chov i nadále, až se ustálil devon rex. Coxovi křížili Kirlee s několika samicemi cosnish rexe, ale potomstvo mělo rovnou srst, což prokázalo, že rexovitost způsobuje u devona jiný gen, než u cornishe a že jde tedy o plemena rozdílného typu. Devon byl brzy v Anglii uznán, ale v Severní Americe byl od cornishe oddělen teprve v roce 1979.

Devon rex - charakteristické rysy devon rexe

Uši devon rex

Nápadné velké uši jsou neobyčejně široké na základně a zužují se k oblým špičkám.

Vousy devon rex

Vousy jsou hrubé a zkadeřené.

Tělo devon rex

Tělo devon rexe je štíhlé, ale pevné a svalnaté.

Srst devon rex

Velmi krátká srst je jemná, zvlněná nebo tvoří prstýnky. Povoleny jsou všechny barvy a kresby, včetně odznaků.

Nohy devon rex

Zadní nohy jsou delší než přední. Polštářky na tlapkách mohou být libovolné barvy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6299 (magazin-chovatele.cz#8949)


Přidat komentář