Britská kočka

Britská krátkosrstá kočka je jedním z nejpopulárnějších a možná zdaleka nejoblíbenějších kočičích plemen v Evropě. Srdce lidí po celém světě si získala především svou klidnou, vyrovnanou povahou a pověstnou hebkou, plyšovou srstí.

Původ a historie britské kočky

Kořeny tohoto plemene sahají až do 19. století, kdy se tyto kočky začaly chovat ve Velké Británii.** Britská kočka** byla vyšlechtěna jako reakce na asijská, drobnější plemena, která se v té době vystavovala na kočičích výstavách v Británii. Jako konkurenci chtěli chovatelé vyšlechtit kočku mohutnou a velkou, podobnou turecké angoře, avšak s krátkou srstí. Toho docílili křížením vybraných mohutných domácích koček. Občas došlo a dodnes dochází k "prokřížení" plemene s perskou kočkou pro zkvalitnění srsti, tělesné stavby a ustálení barvy očí. Proto se dodnes stává, že se britce narodí dlouhosrsté kotě. Zpočátku byla britská kočka chována pouze v modré barvě, která byla v té době nejoblíbenější. Pevninská Evropa nezůstávala pozadu a také šlechtila své kočičí plemeno, které bylo britkám velice podobné. Těmto kočkám se říkalo evropské krátkosrsté. Až v roce 1981 došlo k oddělení britských a evropských koček a byl vypracován samostatný standard plemene.

Standard plemene - britská krátkosrstá kočka

Britské kočky mají mohutnou, podsaditou postavu. Váží přibližně 4 – 9 kg. Dospělého vzrůstu dosahuje třetím rokem života. Britky mají kulatou, masivní hlavu, širokou lebku a krátký, svalnatý krk. Čumák by měl být krátký, široký a lehce prohnutý. Bradička je velká a kulatá. Kocouři bývají výrazně větší než kočky a jsou pro ně charakteristické tzv. kocouří tváře, nebo prostě jen plné líce. Uši britek jsou spíše menší, zakulacené a postavené daleko od sebe.** Barva očí závisí na barvě srsti**. Modré britky mají oranžové oči, strakaté mají oči modré a stříbřité mají oči zelené. Oči jsou kulatého tvaru a daleko od sebe. Britky mají krátké a silné končetiny s pevnými, kulatými tlapami. Jejich trup je mohutný a dobře osvalený, s širokou hrudí. Ocas je kratší délky, tlustý a jeho špička je tupá, zakulacená.

Charakteristickým znakem britských krátkosrstých koček je jejich srst. Ta je velmi hustá a na omak plyšová, s bohatou podsadou. Srst je krátká a nepřiléhá k tělu. Kožich britek je tak silný a kvalitní, že jsou tyto kočky velmi odolné vůči nepříznivému, chladnému počasí.

Zabarvení britských koček

Kožíšek britské krátkosrsté kočky může mít velmi mnoho různých barev a kreseb. Nejznámější a nejoblíbenější barvou zůstává již od počátku chovu tohoto plemene barva modrá. Modrá britská krátkosrstá kočka se někdy chybně nazývá kartouzská. Kartouzská kočka je jiné, samostatné plemeno, byť zabarvením britské modré kočce podobné.

Jednobarevné britské krátkosrsté kočky

Jednobarevné, nebo také plně zbarvené kočky jsou zbarvené v pouze jednom jediném barevném odstínu. Jednobarevná britská kočka se vyskytuje v** bílé, černé, modré, červené, krémové, čokoládové a lila barvě**. Plně zbarvené britské krátkosrsté kočky mají mít měděné až oranžové oči. Výjimku tvoří bílé britské kočky, které mohou mít oči modré nebo mít každé oko jiné - jedno modré a druhé oranžové. Pak se o kočce říká, že je různooká. V srsti jednobarevné britské krátkosrsté kočky nesmí být žádné bílé chlupy (samozřejmě s výjimkou bílé britky) ne­bo skvrny; každý chlup má mít od špičky až po kořínek stejný odstín.

Parti-colours - bíle skvrnité britské kočky

Parti colours jsou kočky s bílými skvrnami v srsti. Existuje více jejich variant podle množství bílé v srsti a rozložení barev. Nejznámější jsou bikolor-dvoubarevné a trikolor-tříbarevné. U těchto koček bílá nikdy nesmí zabírat více jak třetinu srsti kočky. Kočky, kde bílá zabírá nadpoloviční většinu těla, se nazývají harlekýni. Dalším typem bíle skvrnité britky je tzv. van, který je kromě ocásku a dvou skvrn na hlavě celý bílý.

Želvovinové britské kočky

Kočkám, jež mají v srsti** skvrny různých barev** (kromě bílých), se nazývají želvovinové neboli tortie. Želvovinové kočky jsou téměř vždy samičky. Na rozdíl od bíle skvrnitých koček, které mají skvrny zřetelně ohraničené, musí být skvrny u torite koček velmi malé a měly by se co nejvíce překrývat. Tento efekt je podobný melíru, nebo právě zbarvení želvoviny.

Britské kočky s tabby kresbou

Mluvíme-li o tabby kresbách, jedná se buď o tečkovanou, tygrovanou, nebo mramorovanou srst. Tyto kresby se mohou vyskytovat ve více barevných variantách a tabby kočky mají oranžové nebo zelené oči.

Stříbřitá britská kočka

Stříbřitá barva srsti je u britských koček poměrně novou záležitostí. O to více je v módě. Stříbřitě bílá podsada vznikne tak, že určitý gen (nazývaný inhibitor) brzdí tvorbu pigmentu od kořínku chlupu.** Chloupky jsou tedy vespod bílé** a vzniká nám efekt stříbřité barvy. Zbytek srsti je zbarven normálně a může tedy být například černý nebo červený. Mezi stříbřité variety britské kočky zahrnujeme barvy** kouřové (smoke), závojové (shell) a stínované (shaded).**

Colourpoints – britské kočky s akromelanickými znaky

Tato barevná varianta je u britských koček vůbec nejnovější. Akromelanické, tzv. siamské nebo himalájské znaky srsti byly vyšlechtěny zkřížením perské kočky s těmito znaky s britskými krátkosrstými kočkami. Colourpointi se vyskytují ve všech barvách, které můžeme vidět i u perské kočky s akromelanickými znaky a stejně jako u ní má být kontrast mezi barvou těla a zbarvenými znaky co nejzřetelnější. Koťata se rodí bílá a později se jim vybarvují znaky na hlavě, tlapkách a ocásku. Tyto kočky mají světle modré oči, ale chovatelé usilují o vyšlechtění koček s tmavě modrou barvou očí.

Povaha britské kočky

Britská kočka je pohodářka. Má vyrovnanou a velmi příjemnou povahu. Jedná se o velmi inteligentní kočičí plemeno. Je přátelská, ne však dotěrná, či vlezlá. Britky jsou naopak poměrně rezervované a mají rády svůj klid. Pokud však s něčím nesouhlasí, dokáže to dát patřičně najevo. Britské kočky jsou společenské, oddané a rády se baví sledováním "svých" lidí. Rozhodně bychom o britské kočce neřekli, že je akční. Spíše naopak. Tato mohutná kočka je typický pohovkový povaleč a mazel. Proto je vhodná do bytu, venkovní akci nepostrádá tolik jako jiná plemena. To však neznamená, že by britky neměly rády pohyb. Jako každá kočka, i britská se ráda proběhne. Jako kotě je samozřejmě aktivnější a velice hravá. Britské kočky velmi dobře vychází s dětmi, předpokladem ovšem je dobrá socializace kotěte od raného věku. Snáší se dobře i s jinými zvířaty. Čím je britská kočka starší, tím se stává klidnějším a mírumilovnějším společníkem.

Jak pečovat o britskou kočku

Britská kočka nevyžaduje žádnou náročnou péči. Stačí jí jednou týdně vykartáčovat srst. V období línání je dobré česat častěji kvůli hustší podsadě a odstraňovat tak odumřelé chlupy. Občas je potřeba vyčistit uši a zastřihnout drápky. Pokud si na stříhání drápků netroufáte sami, abyste kočičku neporanili, nechte to na veterináři. Přerůstání drápků nejlépe zabráníme pořízením škrabadla, na kterém si kočka drápky sama zabrousí. Britské kočky se dožívají okolo 15 let věku, někdy i déle. Po celou tuto dobu vám budou výtečnými společnicemi!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6303 (magazin-chovatele.cz#9836)


Diskuze a zkušenosti

Kamila | 09.12.2014 14:44
Re: Britská kočka Máme kočičku chocopoint, krásné zbarvení do siamky, modré oči a je to opravdu drobek oproti klasickým britkám. Má jen 3 kg a to už má 2,5 roku. Mazlík a taky trochu pes, protože nám aportuje :-)


Přidat komentář